HAVALANDIRMA BAĞLANTI ELEMANLARI

  • ANASAYFA
  • HAVALANDIRMA BAĞLANTI ELEMANLARI

HAVALANDIRMA BAĞLANTI ELEMANLARI

Havalandırma ve iklimlendirmenin yanı sıra ısıtma gibi sistemlerde de kullanılan ekipmanlara bağlantı elemanları denilmekte olup bu elemanlar havalandırma sisteminde tercih edildiğinde sistemde bulunan parçaların montajının ve birleştirilmesinin kolay hale getirilmesini sağlamaktadır. Havalandırma Bağlantı Elemanları bahsedilen sistemler haricinde çok sayıda sektörde yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.  Bu elemanlar kullanım amacı ve sistem gereksinimleri doğrultusunda birbirinde farklı çeşit ve modelde olabilmekte ve her bir eleman sistem içerisinde farklı rol üstlenmektedir. Havalandırma Kanalı içerisinde kullanılan cıvata ve somun gibi ürünler diş çekilen millerin birbirine eklenmesiyle elde edilir. Standart galvaniz kaplama olarak üretilen ürünün standart ölçüleri M 6X25 mm, M 8X25 mm ve M 10X25 mm şeklindedir. Cıvata ve somuna benzer bir şekilde diş çekilmiş millerin uzatılmasıyla üretilen uzatma manşonları da standart olarak M 6X40 mm, M 8X40 mm ve M 10X40 mm gibi boyutlarda üretilmektedir. Havalandırma sisteminde ve farklı kullanım alanlarında yoğun bir şekilde kullanılan matkap uçlu vidalar, piyasada kolay sac vidası olarak da bilinmektedir. Hızlı ve kolay bir montaj imkanı sunan ürün havşa başlı ve silindirik başlı olarak üretilmektedir.

Havalandırma Bağlantısında Kullanılan Çelik Dübel, Perfore L Profiller, Askı Elemanları

Havalandırma Bağlantı Elemanları arasında bulunan çelik dübeller, beton ve kaya gibi sert zeminlerde kullanılabilme imkanına sahip olup uygulama yeri ve kullanım amacına bağlı olarak çekmeli ve çakmalı olarak üretilmektedir.  Çekmeli dübel modeli sert zeminde yatay ve dikey pozisyonda rot veya cıvata ile birlikte kullanılabilmektedir. Kısa derinlik gerektiren yerlerde tercih edilen ürünün standart boyutları arasında M6, M8 ve M10 gibi ölçüler yer almaktadır. Dönmeyi engelleyen ve çekme mukavemeti son derece yüksek olan çakmalı dübeller ise aynı şekilde kullanılabilmekte ve kurulum işleminin kısa sürede gerçekleşebilmesini mümkün kılmaktadır. Perfore L Profiller yatay ve düşey kullanım alanlarına uyum gösterebilmekte ve Havalandırma Kanalı tespitinde bağlantı elemanı olarak kullanılmasının yanı sıra destek görevi de sağlamaktadır. Tek başına kullanılabilmenin yanı sıra farklı profillerle kullanım fırsatı sunan Perfore L Profil, standart galvaniz kaplamalı olarak ve 30x30x2 mm ile 40x40x3 mm boyutlarında üretilmektedir. Gijonla birlikte kullanılan askı elemanları özel olarak dizayn edilmiş olup benzer şekilde standart galvanizli olarak üretilmektedir.

Havalandırma Bağlantılarında Kullanılan Diğer Elemanlar

Askı elemanları farklı ağırlıkları taşıyabilmek için değişken form ve büyüklüklerde üretilmekte oluptemel görevi Havalandırma Kanalı üzerindeki titreşimin montaj yüzeyine geçmesini önlemektir. Sistemde maksimum sağlamlığın yanında kurulum kolaylığı imkanı da veren Hazır Kanal Flanşları, TSE standardına uygun bir şekilde galvaniz sacdan imal edilmiştir. Hazır Kanal Flanşı içerisinde gereken derzleme işlemi yapılarak sızdırmazlık işlemi sağlanmış olur. Ürünün standart boyutları arasında ise 25 mm ve 35 mm yer almaktadır. 2.5 mm kalınlığındaki DKP sacının prese basılması ve galvanizlenmesi ile birlikte üretilmekte olan Klips ürünü 25 mm ve 30 mm gibi flanşlar için üretilmektedir. Havalandırma Kanalı montajı sürecinde mekanik tesisat askı elemanı olarak kullanılan rotlar istenilen boyutlarda üretilmekte ve paslanmaya karşı çinko ile kaplanmaktadır. Havalandırma kanallarının Flanş birleşim noktalarındaki hava kaybının önlenmesi için; etkili bir faaliyetin yürütülmesi şart olmaktadır. Bu kapsamda conta bölgelerinde kullanılan malzemenin kauçuktan üretilmesi ve kauçuk malzemesinin her iki yüzeyinin de bantlanması gerek olmaktadır. Sistemde kullanılan bir diğer ürün olan köşebentler 20 mm veya 30 mm en boyuna sahip olan ve flanşlarla uyum gösterebilen malzemeler olup hatasız bir şekilde bağlantı kurabilme imkanı sunmaktadır.