Evaportif Soğutucular Nerelerde Kullanılır?

Evaportif Soğutucular Nerelerde Kullanılır?

Evaportif soğutucular farklı alanlarda kullanılmaktadır. Sistem özellikle Türkiye’de son derece popülerdir. Sistemin temel çalışma yapısında soğutucu gaz ve kompresör bulunur, bu sayede de maliyetler düşüktür. Sistemin çalışma maliyetinin yanında kurulum maliyetinin de diğer alternatiflere göre uygun olması sistemi tercih edilebilir kılmaktadır.

Evaportif Soğutucu Nedir?

Evaportif soğutucular özellikle fabrika ve benzeri sınai alanlarda sıklıkla kullanılır. Doğal ve taze hava ile soğutma işlemini gerçekleştirmektedir. İşlevsel yapısı sayesinde pek çok alanda aktif şekilde kullanıma sahiptir. Sağladığı soğuk hava sayesinde özellikle gıdalar temiz ve taze hava ile tazeliklerini korurlar. Büyük marketlerden depolara kadar yaygın bir alanda kullanılan sistemin çalışma yapısı da oldukça basittir.

Evaportif Soğutucu Nasıl Çalışır?

Evaportif soğutucu çalışma sistemi buharlaşmaya dayanır. Sistem buharın havayı soğutma özelliğinden yararlanır. İçinde yer alan su buharlaştığında soğutma işlemi de başlar. Bu olay kapsamında yüksek enerjiyi içinde tutan damlacıklar önce suyu terk eder ve sonrasında da hava derecesini düşürür. Sistemde yer alan pedler belirli periyot kapsamında ıslatılmaktadır ve bu kısımda da buharlaşma yapılmaktadır. Sonuçta ise sistemin çalışma mantığı buharlaşma ile soğutmaya dayanır. İç kısımda elde edilen buhar fanlar ve borular yardımıyla ilgili alana üfleme işlemi gerçekleşmektedir.

Sessiz şekilde çalışmaya sahip olan sistemler bu bakımdan kullanıldığı alanlarda rahatsızlık oluşturmaz. Aynı zamanda temiz hava olanağı da sunduğu için özellikle gıdalarda koku ve benzeri istenmeyen durumların oluşmasının da önüne geçmek mümkündür.

“Hem düşük maliyetli hem de bakımlarının kolay olması sayesinde günümüzde en çok tercih edilen soğutma çözümlerinden birisidir.”

Çevreci yapılarıyla da öne çıkan bu sistemler içinde yer alan filtreler ile birlikte havayı kirden arındırır, partiküllerden temizler ve atmosfere zarar verici potansiyel taşıyan gazları engeller. Bunun sonucu olarak da hem içeriye hem de dışarıya doğal ve taze hava her zaman mümkün olur.

Sistem çalışma esnasında havayı da kurutmadığı için kullanılan alanda sağlık sorunlarına da yol açmaz. Buharlaşma prensibi kapsamında havadaki nem oranının korunmasını sağlar. Evaportif sistemler hızlı şekilde soğutma yaptıkları için istenen kısa sürelerde talep edilen soğukluk derecesine ulaşmayı sağlarlar.

Yorum Yap