Havalandırma Sistemleri

Havalandırma Sistemleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Havalandırma sistemleri ev veya daha çok işyerlerinde ortama temiz hava akışı sağlamak için kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler, ortamdaki kirli havayı stabil şekilde dışarıya alarak içeriye temiz hava vermektedir. Böylece temiz, sağlıklı ve ferah bir ortam havası oluşmaktadır.

Havalandırma Sistemleri Nedir?
Havalandırma Sistemleri Nedir?

Havalandırma Sistemleri Neden Kullanılır?

Havalandırma sistemleri ortamdaki kirli havanın dışarıya alınması, dışarıdaki temiz havanın ise içeriye verilmesi için çalışan sistemlerdir. Özellikle işyerlerinde ve büyük alanlarda ortam hava kalitesi düşük düzeydedir. İçerideki oksijen miktarı azaldığı gibi aynı zamanda kötü kokular da oluşabilir. Hatta gözle görünmeyen ancak havada asılı duran akarlar da sağlık açısından risk oluşturabilir.

Havalandırma çözümleri çalışma yapısı ise bu noktada ortama istenilen temiz havayı vermek üzerinedir. Dışarıda bulunan ünite, havalandırma kanalları, menfez, filtre ve fan aracılığıyla ortama stabil ve istenen seviyede hava akışı sağlanmaktadır. Sistemin çalışması ile ortamda hava sirkülasyonu da oluştuğundan her zaman hava yenilenmektedir.

Havalandırma Çözümleri Hesaş Mekanik
Havalandırma Çözümleri Hesaş Mekanik

Ayrıca ortamdaki toz, duman ve buhar gibi kirleri de ortamdan uzaklaştıran bu sistemler enerji tasarruflu oluşları sayesinde de pratik kullanıma sahiptirler. Havanın giriş ve çıkış seviyesi fan üzerinden kontrol edilebildiği için ortamdaki duruma göre istenen seviyedeki hava akışını da kolayca kontrol edilebilmektedir.

Havalandırma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Bu sistemler temel olarak ortamda hava sirkülasyonu yaparlar. Buna bağlı olarak da; sürekli taze hava sağlamak, ortam havasının yenilenmesi, yangın gibi durumlarda dumanın tahliye edilmesi, pis kokuların ortamdan atılması gibi görevleri bulunur.

Bahsedilen etmenler pek çok bina, işyeri ve fabrika için gerekli olduğundan havalandırma sistemlerinin de geniş kullanım alanları bulunmaktadır. Her sektörden kurumsal ya da bireysel olarak tercih edilebilecek bu sistemler, alanın ihtiyaçlarına göre uygulanabildiği için beklentilerin en doğru olacak şekilde karşılanmasını da sağlamaktadır.

Hesaş Mekanik tarafından sunulan havalandırma sistemleri ortam havasının yenilenmesini sağlayarak yapıların daha konforlu hale gelmesini mümkün kılmaktadır. Sistem dayanıklı ve kaliteli yapısıyla birlikte uzun ömürlü kullanımlara da uygundur. Gerekli bakımlarının yapılması sayesinde her zaman istenen hava kalitesini ortamda sağlayacak, bunun sonucunda ise sağlıklı ve temiz hava oluşturacaktır.

Yorum Yap