Fan Grubu ve Çeşitleri Neler?

Fan Grubu ve Çeşitleri Neler?

Fan grubu ve çeşitleri havalandırma sistemlerinde kullanılan fanları tanımlamaktadır. Bu fanlar, işyeri ortamındaki kirlenen havanın temizlenmesi, doğal akımın oluşması için görev görmektedir. Havanın içeriden emilerek dışarıya atılmasına ve ortamdaki havanın tazelenmesi için kurulan sistemlerde fanlar önemli görev üstlenir.

Hücreli Fanlar

Fan grubu ve çeşitleri arasında yaygın olarak kullanılan fan çeşidi olarak hücreli fanlar öne çıkar. Hücreli fanlarda kullanım alanlarına göre farklı ekipmanlar kullanılmaktadır. Kabin basıncı ve filtre kalitesi, filtre gözenek seçeneği ve motor gücüne kadar pek çok ekipmanda bu fanlar değişiklik gösterebilir. Hücreli fanlar da bu bakımdan tek bir standart ile bulunmaz. Doğru olan modele karar kılmak için mevcut havalandırma sistemine ve alanın ihtiyaçlarına göre karar verilir. Temelde ise ortamdaki saatlik kirli hava oluşumu göz önünde tutularak seçim yapılır. Örneğin bir yemekhane için kullanılacaksa bu durumda ortamdaki hem yemek kokusu hem de karbondioksit oluşum oranı hesaplanarak kullanılmaktadır.

Hesaş Havalandırma Sistemleri - Hücreli Fanlar
Hesaş Havalandırma Sistemleri – Hücreli Fanlar

Hücreli fanlar yaygın olarak üç tip filtre söz konusudur. Bunlar; metal, granül karbon ve metal – granül karbon şeklindedir. Metal filtrelerdeki en büyük özellik yağ tutucu olmalarıdır. Yağ tutucu olmalarından dolayı ortamdaki yağ kokusunu etkin şekilde giderirler ama düzenli şekilde bakım gerektirirler.

Granül filtreler ise genelde mutfaklarda tercih edilir ve yağ tutucu görevlerinin yanında ortamdaki ağır kokuların da giderilmesini sağlarlar. Genel olarak hücreli fanlar ortamdaki ağır ve kötü kokuları içine çekerek hapsederler ve böylece ortamı hijyenik hale rahatlıkla getirirler.

Aksiyel Fanlar

Fan grubu ve çeşitleri arasında özellikle duman egzoz fanları olarak da bilinen bu fanlar kapalı otopark gibi alanlarda araçlardan çıkan zehirli egzoz gazlarının etkin bir şekilde ortamdan atılması için kullanılır. Yangın esnasında da dumanın tahliyesi için kullanılabilmeleri sayesinde sadece kapalı otoparklarda değil pek çok alanda kullanıma uygundurlar.

Hesaş Havalandırma Sistemleri - Aksiyel Fanlar
Hesaş Havalandırma Sistemleri – Aksiyel
Fanlar

Hesaş Mekanik Sistemleri tarafından sunulan havalandırma sistemlerine tam entegre edilecek filtreler sayesinde talep edilen hava kalitesini tam olarak elde etmek mümkündür. Filtreler sadece hava sirkülasyonu için değil aynı zamanda zararlı ve ağır kokulu partiküllerin temizlenmesini sağlayarak konfor arttırıcı detaylar içerir.

Yorum Yap