Karbon Filtre Nedir, Neden Kullanılır?

Karbon Filtre Nedir, Neden Kullanılır?

Karbon filtre havalandırma sistemlerinin en önemli parçaları arasındadır. Bu filtreler karbon yapıları ile birlikte havanın temizlenmesinde tam etki gösterebilirler. Karbon filtreler özel olarak geliştirilmiştir ve zararlı ya da zararsız tüm akarların, kötü koku ve gazların toplanmasını sağlarlar.

Havalandırma Sistemlerinde Karbon Filtre
Havalandırma Sistemlerinde Karbon Filtre

Karbon Filtre Nedir?

Karbon filtre endüstriyel havalandırma sistemlerinde yaygın olarak kullanılan ve çevre kirliliğini kontrol etmek amacı taşıyan filtrelerdir. Halihazırda kullanılan adsorbanların en önemlisi olan bu filtreler yüksek gözenekli yapıda olan karbonlar içerir. Karbonlar içeriğe göre değişmekle birlikte genel olarak çeşitli kömürler, bitkiler ve benzeri doğal ürünlerden elde edilmektedir.

Havalandırma Sistemlerinde Aktif Karbon
Havalandırma Sistemlerinde Aktif Karbon

Aktif karbon özellikle hava ve sıvı konusunda önemli bir malzemedir. Sıvıda ya da havada yer alan zararlı maddelerin süzülmesini sağlar. Yapısı zararlı bileşenlerin karbonun içine hapsolmasını ve buna bağlı olarak da zararlı bileşenlerden arındırılmış bir sıvı veya havanın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Aktif karbon sistemler fiziksel kimyasal arıtma yapmaktadırlar. İşlem, fiziksel süzmenin yanında absorbisyonu da kapsar. Zamanla ise bu süzme işleminin en iyi verimlilikte devam etmesi için filtrenin değiştirilmesi gerekmektedir ancak filtre değişimleri oldukça kolay ve basittir.

Havalandırma Sistemlerinde Karbon Filtre

Karbon filtre havalandırma sistemlerinde özellikle zararlı olacak gaz ve kokuların süzülmesi için kullanılmaktadır. Bunun yanında son derece iyi bir süzücü olduğundan mikrop gibi akarların da hava yoluyla bulaşmasının engellenmesi gereken yerlerde kullanılmaktadır. Bu kapsamda başta sınai üretim yapan yerler olmak üzere boya atölyeleri, gıda üretim tesisleri, kimyasal gazların ortaya çıktığı alanlar, okullar, hastaneler, kreşler gibi alanlar başta olmak üzere karbon filtre kullanılmaktadır.

Hesaş Mekanik Sistemleri tarafından sunulan havalandırma sistemlerinde kullanılabilecek karbon filtreler yüksek süzüş gücü ile birlikte ortamın tamamen zararlı gaz ve akarlardan arındırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu filtreler belirli maddeleri çekmesi için çekici yüzeye ve tek seferde de fazla miktarda maddenin yüzeyde tutulabilmesi için geniş yüzey yapısına sahiptir. Böylece tek bir filtrenin kullanımı bile alanda istenen hava kalitesinin elde edilmesi için yeterli olabilir. Özellikle sağlıklı çalışma veya bulunma koşullarının olması gereken yerler için önemli avantajlar sunmaktadır.

Yorum Yap