Split Klima Nedir? Nasıl Çalışır?

Split Klima Nedir? Nasıl Çalışır?

Split klima elverişli yapısı ile birlikte geniş alanlarda kullanıma uygundur. Klimalar konut, işyerleri, kapalı alanlar gibi iç ortamlarda dışarıdan aldıkları hava ile çalışır. Klima sistemi iki ana parçaya dayanır. Bunlar iç ortam için ısı transferi yapan iç ünite ve dış ortama ısı sağlayan dış ünitedir. İki ünite arasında gaz akışının ve sinyal alışverişinin sağlanması ise çeşitli tesisat ile mümkün olur. İki ayrı birimden oluşan sisteme ise split sistem denilir.

Split Klima Nasıl Çalışır?

Split klima çalışması oldukça sessizdir. Dış ünitenin kapalı alanın dışında yer alması da bu klimaların önemli özellikleri arasındadır. Şayet dış ünite de iç ünitenin kullanılmış olduğu alanda yer alırsa bu durum gürültü oluşturabilir. Split sistemlerde hava akımı iç ünite ile dışarıya aktarılmaktadır. Dış üniteden ise iç üniteye doğru alınan hava, iç ünitenin yardımıyla ortama aktarılır. Sıcak havalar için soğuk hava, soğuk havalar için ise sıcak hava akımı söz konusudur.

En önemli özellikleri bu klimaların yüksek verimlilik ile çalışmalarıdır. Aynı şekilde az enerji de harcamaları öne çıkan özellikleri arasında yer alır. Bu bakımdan ev ve işyerleri için en ideal klimalar olarak öne çıkarlar. Kolay bakım ve montaj olanağı da sunmaları bu tarz klimaların yine tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor.

Split Klima Kullanım Alanları

Split klima kullanım alanı olarak oldukça geniş alanlara sahiptir. Genel olarak duvar ve salon tipi klima modellerinde kullanılmaktadır. Duvara kolay şekilde monte edilebildiği ve küçük yerlerde kullanılan duvar tipi olanlar sistemin rahatlığını sunar. Salon tipi olan split sistemler ise daha büyük alanlarda kullanılabilir ve kaliteli soğutma ile ısıtma olanakları sağlar. Bu bakımdan kullanım alanları;

• Konutlarda,
• İş yerlerinde,
• Bilgi işlem odalarında,
• Mağazalarda,
• Alışveriş merkezlerinde,
• Düğün salonlarında,
• Kapalı konser alanlarında,
• Kongre merkezlerinde,
• Toplantı salonlarında,

Şeklinde sıralanabilir. Her mekanda kullanım esnekliği sundukları için rahat ve güvenli şekilde tercih edilebilir. Split klima sistemlerinin bakımlarının düzenli yapılması durumunda kullanım ömürleri de son derece uzun ve her çalışmada yüksek verimliliktedir.

Yorum Yap