Chiller Soğutma Sistemleri

Chiller Soğutma Sistemleri

Chiller soğutma sistemleri soğutma işlevinin üstlenildiği sistemlerdir. Isının belirli bir kaynaktan alınması sonrasında başka bir kaynağa aktarılmasını sağlayan bu sistemler aynı zamanda enjeksiyon soğutma sistemleri olarak da bilinmektedir.

Chiller Soğutma Sistemleri
Chiller Soğutma Sistemleri

Chiller Soğutma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Chiller soğutma sistemleri genleşme vanası, evaporatör, kompresör gibi farklı elemanların bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Kompresörde sıkışmış havanın ısınması sonrasında kondanserle soğutma işlemi gerçekleşmektedir. Sonrasında ise genleşme vanasından geçmiş olan gaz basınç sonucunda sıvılaşır. Geçiş esnasında sıvının soğutulması kısmında ısısı alınan alçak basınçta gaz şeklinde yeniden kompresöre aktarma ve sıkıştırma işlemi yapılmaktadır.

Sınai üretimde sık tercih edilen bu sistemler su soğutmalı ve hava soğutmalı olarak iki şekilde bulunmaktadır.

Hava Soğutma Sistemler

Chiller sistemlerinin çeşitliliğinde önemli olan nokta ısı kaynağıdır. Isının havaya atılması söz konusuysa bu sistem hava soğutmalıdır. Bu sistemler chiller içinde yer alan soğutucu gazın evaporatör ve kompresörle kazanılan enerjisini bataryalara aktarır. Kompresörde sıkıştırılan ve yüksek sıcaklıklarda da gaz halinde yer alan soğutucu akışkan kondansere iletilmektedir. Isı transferinin burada yer alan fanlar aracılığıyla batarya yüzeyine hava akışı sayesinde gerçekleşir. Gaz üzerinde yer alan ısının havaya iletilmesi sonucunda ise soğutma işlemi tamamlanır.

Chiller Sistemleri
Chiller Sistemleri

Su Soğutmalı Sistemler

Chiller soğutma sistemleri arasında su soğutmalı olanlar, havalı sistemlere göre farklı yapıdadır. Kondenserde yer alan sıcak gazın soğutulması için su kullanılır. Gazın soğuması sırasında hava soğutmalı bataryalar yerine plakalı tip ısı değiştiriciler kullanılmaktadır. suyun sürekli olarak sağlanabileceği alanlarda kullanılan bu sistemler özellikle ekonomik yapılarıyla öne çıkar. Su kaynaklarına yakın yere kurulacak olan su soğutmalı sistemlerden önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlanabilmektedir.

Su Soğutmalı Sistemler
Su Soğutmalı Sistemler

En önemli yönü bu sistemlerin hacim ihtiyacının yüzde 65 oranında düşük olmasıdır. Ayrıca elektrik tüketimi ve kompresör verimliliği açısından da yüksek verimlilik sunan yapıları söz konusudur. Düzenli bakımları ile uzun yıllar boyunca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Haftalık, aylık ve yıllık olarak ayrılan bakımlar profesyonel şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu sayede sistem sorunsuz çalışacaktır.

Hesaş Mekanik tarafından sunulan chiller sistemler soğutma ihtiyacının ekonomik, verimli ve doğru şekilde karşılanmasını sağlayan sistemlerdir.

Yorum Yap