Alanına Özel Chiller Soğutma Sistemleri

Alanına Özel Chiller Soğutma Sistemleri

Alanına özel chiller soğutma sistemleri kullanılan alandaki ısınmış olan havayı dışarı tahliye ederek ortamın soğutulmasını sağlayan sistemlerdir. Chiller soğutma sistemleri, kullanılacak alana göre uygun şekilde seçilebilir. Geniş iş yerlerinde kullanımı oldukça uygun olan sistemlerdir. Soğutma sistemleri genelinde gelişen teknoloji sayesinde her gün daha farklı bir kullanım alanı sunar. Yüksek katlı ve büyük yapılı binalarda chiller sistemleri yaygın şekilde kullanılsa da daha farklı alanları görmek mümkündür.

Chiller
Chiller

Chiller Soğutma Sistemleri Modelleri Nelerdir?

Chiller sistemleri iki gruba ayrılır. Hava soğutmalı chiller sistemleri ve su soğutmalı chiller sistemleri şeklindedir. Kauçuk ve plastik üretim proseslerinde genellikle hava soğutmalı sistemler tercih edilir. Sistem içinde yer alan kondanser hava ile soğutulur. Kondanserden geçen soğutucu akışkan fanlar aracılığı ile soğutulur. Hava soğutmalı sistemlerin açık ve havadar olan bölgelere kurulması gerekir. Yapıların ve binaların çatıları sistemin kurulması için uygun ortamlardır. Alanına özel chiller soğutma sistemleri tercih etmeden önce kullanım amacı ve ihtiyaçlar belirlenmelidir.

Chiller
Chiller

Su soğutmalı chiller sistemlerinde kondanser su ile soğutulur. Hesaş Mekanik ihtiyaç duyulan soğutma sistemini müşterilere sunar. Su soğutmalı modellerde kondanser tube, plakalı ya da Shell şeklindedir. Sistemde yer alan kondanserin içinde soğutma kulesinde kullanılan su dolanır. Diğer kısmında ise kızgın buhar şeklinde olan soğutucu akışkan bulunur. Farklı iki modele sahip olan soğutucu sistemi, kullanıcı ihtiyacına uygun şekilde tercih edilebilir.

Chiller Soğutma Sistemleri Kullanım Alan ve Amacı

Chiller sistemleri ihtiyaca uygun şekilde kullanılabilir. Geniş kullanım seçenekleri sunan sistemler daha çok geniş alana sahip olan işletmeler için uygundur. Kullanım alanlarını herhangi bir şekilde sınırlamak mümkün değildir. Alanına özel chiller soğutma sistemleri kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir; ilaç sanayi, oteller, tekstil ve iplik sanayi, gıda sanayi, alışveriş merkezleri, hastaneler, plastik üretim tesisleri ve fabrikalar için uygundur. Alanına özel şekilde kullanılabilen soğutma sistemleri, ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanabilmesine imkan sunar. Sahip olduğu özellikler ile kullanım avantajı sağlayan soğutma sistemleri arasında yer alır.

Yorum Yap