Otopark Havalandırma Sistemleri

Otopark Havalandırma Sistemleri

Otopark havalandırma sistemleri düşünüldüğünden daha önemli sistemlerdir. Nüfus artışı ile kişisel araç kullanımı da oldukça artmıştır. Araçların park edilmesi için inşa edilen otoparklar açık ve kapalı olarak yapılır. Kapalı otopark sayısı açık otoparklara göre daha fazladır. Kapalı şekilde inşa edilen otoparkların içerisinde çok sayıda araç hareket halinde bulunur, bu nedenle havalandırma oldukça önemli bir konu haline gelir. Araçların hareket etmesi ile egzoz gazı salınımı ciddi oranda artış gösterir.

Otopark Havalandırma Sistemleri
Otopark Havalandırma Sistemleri

Otopark Havalandırma İçin Kullanılan Sistemler

Otopark havalandırma sistemleri kullanımının önemi egzoz gazı salınımından dolayı ortaya çıkar. Egzoz gazının solunması insan sağlığını tehlikeye atar. Özellikle kapalı otoparklardan önce insan sağlığı ardından çevreyi korumak için otoparklarda havalandırma sistemleri kullanılmalıdır. Geçmişten bugüne kadar havalandırma sistemleri oldukça gelişmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile otopark havalandırma sistemlerinde jet fanlı duman kontrol sistemleri kullanılmaya başlanmıştır. Jet fana sahip olan sistemler dumanı en hızlı şekilde tahliye edebilir. Duman kontrol sistemine sahip olması otomatik şekilde algılanmasını sağlar.

Otoparklarda Havalandırma Sistemleri Hesaş Mekanik İklimlendirme ve Havalandırma
Otoparklarda Havalandırma Sistemleri Hesaş Mekanik İklimlendirme ve Havalandırma

Gelişmiş teknolojileri ile otopark havalandırma sistemlerinin kurulumu Hesaş Mekanik İklimlendirme ve Havalandırma tarafından sağlanır. Kapalı otoparkların içerisinde havalandırma bulunmaması durumunda içeride yoğun bir kirli hava birikimi söz konusu olur. Havalandırma sistemi kirli havayı tahliye etme konusunda oldukça önemli bir role sahiptir. Havalandırma sistemleri sadece anlık olarak sana egzoz gazı değil aynı zamanda yangın gibi durumlarda da dumanı hapsetme özelliğine sahiptir. Dumanın tahliye edilmesini sağlayan bir sistem olduğu için yangın gibi acil durumlarda otoparkı sorunsuz şekilde boşaltılmasını ve müdahale için uygun bir ortam oluşturulmasına katkıda bulunur.

Otopark Havalandırma Sistemlerinin Sahip Oldukları Özellikler

Otopark havalandırma sistemleri farklı özelliklere sahip olabilir. Otoparkın özelliklerine uygun şekilde seçim yapılabilir. Buna sığınak havalandırma sistemleri de dahildir. Tercih edilecek sistemin özellikleri içeriye alınmak istenen hava miktarı ile doğru orantılı şekilde seçilir. Otoparkın projesi kanal sistemini etkilediği için kanal sistemi özellikleri belirleyen faktörlerden biridir.

Sistemlerin dökme alüminyum pervanelerinden oluşması uzun süreli kullanımlarda sorun yaşanmamasını sağlar. Pervanelerin kanat açılarının ayarlanabilir olması ortamın büyüklüğüne göre doğru şekilde ayarlanabilir. Sistem içinde bulunan bölümlerin hepsinin izolasyonu yapılır. Kapalı ortamlarda kullanıldıkları için fanlar üzerinde sıcaklığı karşı mukavemet gösteren terminal kutuları bulunur.

Yorum Yap