İklimlendirme Sistemleri Nelerdir?

İklimlendirme Sistemleri Nelerdir?

İklimlendirme sistemleri iç alanlarda nem ve ısı dengesinin korunması için kullanılmaktadır. Aynı zamanda hava sağlığının korunmasına da yardımcı olabilirler. Kapalı ortamlarda ısıtma ya da soğutma gerekli olabileceği için iklimlendirme sistemleri bu ihtiyacın karşılanmasını sağlarlar.

İklimlendirme Sistemleri
İklimlendirme Sistemleri

Klima Sistemleri

İklimlendirme sistemleri arasında popüler olan klimalar yaşam alanında ihtiyaç duyulan konfor şartlarına yeterlilik sağlamak için yardımcı olurlar. Klimalar lokal bölgeye iklimlendirme yapabilecekleri gibi aynı zamanda alanın bütününe de ısıtma veya soğutma yapabilirler. Her türden alanda kullanılabilen bu sistemler döşeme, duvar tipi, mantar gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Kombiler

Kombiler ısıtma ihtiyaçlarının karşılanması için çalışırlar. Aynı zamanda uygun tesisat ile sıcak su talebini de karşılayabilirler. Özellikle evlerde en çok tercih edilen iklimlendirme cihazlarıdır. Bunun yanında küçük ve orta ölçekteki kapalı alana sahip işletmelerde de ısıtma ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlarlar. Bu sistemler genelde doğalgaz enerjisi ile çalışmalarına karşılık elektrikle de çalışabilirler.

Kompresör Hava Kurutucular

Kompresör hava kurutucular ortam içinde bulunan ve gözle görünmeyen nemin alınmasını sağlayan cihazlardır. Kompresör sayesinde ortamdan çekilen hava bu cihazların içinde sıkıştırılır. Sıkıştırılmış halde olan nem ise suya dönüşmektedir. Buradan ise basınçlı hava sistemine taşınmaktadır. Sistemden nem atılması yapılır böylece verimli şekilde ortamdaki nem alınarak daha sağlıklı bir ortam oluşturulur. Özellikle nem açısından yüksek değerlere sahip olan havuz ve hamam gibi alanlarda hava kalitesini iyileştirir.

Havalandırma ve İklimlendirme Sistemleri
Havalandırma ve İklimlendirme Sistemleri

Gıda Depo Soğutucuları

Gıdaların bozulmadan uzun süreli saklanması için kullanılan gıda depo soğutucuları ideal soğutma derecesinde gıdaların tutulmasını sağlar. İstenilen ısı değerlerinin stabil şekilde çalışmasını sağlayan bu soğutucularda farklı ısı ayarlamaları kolay şekilde yapılabilmektedir. 8 dereceden -40 dereceye kadar soğutma sunabilen yapılarıyla gıdaların stoklanması için istenen ısı değerlerini mümkün kılarlar.

Chiller Soğutma Sistemi

Chiller soğutma sistemleri ısıyı kaynaktan alarak başka kaynağa transfer eden sistemlerdir. Farklı parçalardan oluşan bu sistemlerde yer alan kompresörlerde sıkıştırılan gaz, kondanserde soğutularak soğuk hale getirilmektedir. Sonrasında ise genleşme vanasından geçirilen gaz dışarıya soğuk hava olarak verilir. Verimli soğutma isteyenler için tercih edilen bu sistemler içindeki soğutma suyunun devridaimi ile çalışmaktadır.

Klima Santralleri

havalandirma cozumleri klima santrali ile havalandirma 01

Nem Alma Cihazları

Endüstriyel Çözümler Nem Alma Tesisatı
Endüstriyel Çözümler Nem Alma Tesisatı

Hava Perdeleri

Zeminden İklimlendirme Sistemi
Zeminden İklimlendirme Sistemi

Hava perdeleri iç ortamdaki ısıtılmış ya da soğutulmuş olan havanın en verimli hale getirilmesini sağlayarak enerji tasarrufu sunmaktadırlar. Bu bakımdan sıcak ya da soğuk hava kalitesinin elde edilmesi için kullanılırlar. Dış ortamdan ilgili mahale gelecek soğuk veya sıcak, kirli veya tozlu havanın ortama ulaşmasını engeller. Bu engelleme daha az kaynak tüketimi sunduğundan ısıtma ya da soğutma için kullanılan enerjinin önemli şekilde tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Hava perdelerinin konumlandırılması oldukça pratiktir.

Soğuk Hava Depoları

Hesaş Havalandırma ve İklimlendirme Sistemleri tarafından sunulan soğuk hava depoları bozulmaların engellenmesi için gerekli olan soğuk ısının stabil şekilde tutulduğu depolardır. Özellikle gıda alanında ürünler sıcak ile temas ettiğinde bozulma sürecine girecekleri için soğuk hava depoları kullanılmaktadır. Bu depolar farklı ısı derecelerinde çalışabilirler. Bu sayede de taze veya şoklanmış halde olan gıdaların hepsi için istenen muhafaza soğukluğunun elde edilmesini sağlarlar. Depoya stabil şekilde soğuk ısıyı veren çeşitli sistemler bulunur. Bu sistemlerin dış ortamdan alarak soğutma sağlamaları içerideki soğuk havanın da temiz olmasını sağlar. Böylece gıdaların üstüne kötü kokular da sinmez.

Kalorifer ve Kazan Sistemleri

İklimlendirme sistemleri arasında sıcaklık için kullanılan kalorifer ve kazan sistemleri ekonomik ısıtma çözümleri arasında yer alır. Kömür veya doğalgaz enerjisiyle çalışan kazan kalorifer tesisatında yer alan suyu ısıtarak radyatörlerden ısının verimli şekilde yayılmasını sağlar.

Endüstriyel Havalandırma
Endüstriyel Havalandırma

Yorum Yap