Ev Tipi Solar Enerji Sistemi

Ev Tipi Solar Enerji Sistemi

Ev tipi solar enerji sistemleri evlerde güneş enerjisinden elektrik üretmeyi sağlayan sistemlerdir. Bu sistemler, pratik ve çevreci yapıları ile birlikte istenen elektrik enerjisinin üretilmesini sağlayabilir. Kullanılacak elektrik miktarına bağlı olmakla birlikte evin tüm ihtiyacını karşılayabileceği gibi şebeke elektriğine destek amaçlı da kullanılabilir.

Solar Enerji Sistemi
Solar Enerji Sistemi

Ev İçin Solar Sistemler Nasıl Hesaplanır?

Ev tipi solar enerji panelleri genel olarak 0,5 kW, 1 kW veya 2-5 kW farklılığa sahiptir. Bunun dışında ihtiyaca göre de özel güneş panellerinin üretilmesi yine mümkündür. Değişken güçlerde olan güneş panelleri arasından seçim yaparken evin konumu, bütçe ve uygun alan ile istenilen elektrik ihtiyacını göz önünde bulundurmak gerekir.

0,5 kW güçte olan paneller genellikle jeneratör ya da müstakil ev gibi düşük elektrik tüketen alanlar için kullanılır. Tek başına ise evin genelinin ihtiyacını karşılamaz, bunun yerine televizyon, bilgisayar ve benzeri aletlerin elektrik ihtiyacını karşılayabilir.

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

1 kW güçte olan paneller ise düşük bütçeli sistemler için uygunluk gösterir. Bu türden panellerde aydınlatma sistemleri, elektronik aletler ve buzdolabı gibi cihazlar için gerekli olan enerji yeterli seviyede karşılanabilir.

2 – 5 kW paneller ise daha esnek kullanımlar için uygun özellikler taşırlar. Yine elektrik kullanımına ve uygun alana göre güç değeri sunacak bu paneller özellikle güneş enerjisinden en iyi şekilde yararlanmak isteyenlerin beklentilerini karşılamaya yardımcı olur.

Solar Sistemler Neden Avantajlı?

Ev tipi solar enerji sistemleri çevreci, uygun maliyetli ve tasarruflu olmaları sebebiyle avantajlıdır. Bu sistemler evin çatısına ya da zemindeki uygun alana kısa süreler içinde Hesaş Mekanik Sistemleri tarafından kurularak kullanıma hazır hale getirilir. Kurulum sonrasında güneşten gelen ışınlar ile elektrik üretmeye başlayacak olan bu sistemler dönüştürücüler sayesinde de istenen seviyede elektrik akımı oluşturmaktadır.

Tasarruflu oluşunun yanında sürekli olarak çalışmaya da uygun olan solar paneller az bakım ile birlikte uzun ömürlü kullanım sağlarlar. Şehir içinde tercih edilebileceği gibi özellikle şebeke elektriğine erişim imkanı olmayan; villa, bağ evi ve yazlık gibi alanlarda da elektrik ihtiyacının sorunsuz şekilde karşılanmasını sağlarlar.

Yorum Yap