Yangın Söndürme Çözümleri

Yangın Söndürme Çözümleri

Yangın söndürme çözümleri ev ve işyerlerinin yangına karşı korunmalarını sağlayan sistemlerdir. Yangın hiç beklenmedik bir anda çıkabileceği için söndürme çözümlerinin doğru seçilmesi gerekir. Doğru yapılacak seçimler yangının başlamasını veya başladıktan sonra yayılmasını engelleyecektir.

 

Dolaplı Sistem Yangın Tesisat

Yangın söndürme çözümleri arasında en sık kullanılan tercihlerden olan dolaplı sistemler pompa istasyonundan gelen basınçlı suyun yangın dolabı içinde tutulmakta olan hortumdan yangın yerine püskürtülmesini içermektedir. Bu sistemler yangının sönmesi için gerekli olan tazyikli suyun püskürtülmesini sağlar. Özellikle yangına ilk müdahale açısından önemli avantajlar içerirler. Dolap içinde görünürde olduklarından yangın anında herkes erişim sağlayabilmektedir.

Dolaplı Sistem Yangın Tesisat
Dolaplı Sistem Yangın Tesisat

Gazlı Söndürme Sistemleri

Gazlı söndürme sistemleri yangının büyümesi için gerekli olan oksijenin mahalden alınması ve böylece yangının büyümesinin engellenmesini sağlamaktadır. Yangının büyümesi için gerekli olan oksijen alındığında yangın söndürülebilmektedir. Bu sistemler ortam sıcaklığını düşürerek oksijen miktarını azalmaktadır. Uygulama yapılan bölgeye zarar vermediği için özellikle söndürme çalışmalarında zarar görmemesi gereken kontrol odaları, bilişim alanları, santraller ve enerji üretim merkezleri gibi alanlarda önemli bir avantaj sunarlar.

Gazlı Söndürme Sistemleri
Gazlı Söndürme Sistemleri

Hidrant ve Tesisatı

Yangın söndürme sistemleri arasında popüler olan bir diğer çözüm olan hidrant, müdahalenin erken şekilde yapılabilmesi için önemli fırsatlar sunar. Yangın durumunda müdahale edilmesi için oluşturulmuş olan tesisatın içine basınçlı su doldurulmaktadır ve yangın esnasında da hortum aracılığıyla su kullanılmaktadır. Bu sistemim için şehir suyu şebekesinden doğrudan bağlantı yapılabildiği için yangın esnasında istendiği kadar kullanılabilir. Ayrıca şebekeye erişimin mümkün olmaması halinde ise yangın pompasından da beslenme mümkündür. Yapıları itibariyle dayanıklı da olan bu sistemler sokak, fabrika, depo, bina önü, otopark, AVM, hastane gibi alanlarda kullanıma uygundur.

Hidrant ve Tesisatı
Hidrant ve Tesisatı

Köpüklü Söndürme Sistemleri

Köpüklü söndürme sistemleri sentetik olarak yapılan kimyasalların kullanılarak yangının söndürülmesini sağlamaktadır. Sistemler daha çok yangının yayılma riski olan alanlarda kullanılmaktadır. Sisteme pompalanan su oranlayıcı yardımıyla köpük konsantresi oluşturur. Devamında ise köpük jeneratörü ile havanın yardımıyla genleşme oluşur. Oluşan köpük yangın bölgesine püskürtülür. Bu sistemlerin kullanılmasında doğrudan yangın değil, yangının yayılma riski olan noktalar hedef alınır. Alevler o bölgeye ulaştığında ise kendiliğinden söner ve ilerleyemez. Özellikle hızlı şekilde yayılan ve çevreye sıçrama riski bulunan yangınlarda çevreyi korumak ve yangının da büyümesini engellemek için bu sistemler son derece işlevseldir. Akaryakıt istasyonları başta olmak üzere yanıcı madde içeren tesisler, kimyasal alanlar ve benzeri yerlerde kullanım için uygundurlar.

Köpüklü Söndürme Sistemleri
Köpüklü Söndürme Sistemleri

Sprink ile Yağmurlama Sistem

Yangına çok erken müdahale etmesi için avantajlı olan sprink sistemler yangının büyümeden kontrol altına alınması için iş görmektedir. Genelde tavana monte edilen bu sistemler, sensörün ısı veya duman algılaması halinde devreye girerek bölgeye yağmurlama yöntemiyle su vermesidir. Özellikle küçük çapta başlayacak yangınların erken bir şekilde önlenmesi ve müdahale edilmesi için çok yararlı olan bu sistemler, algılama ile birlikte hemen devreye girerek büyük sorunların oluşmasını engellemekte başarılı olurlar.

Sprink ile Yağmurlama Sistem
Sprink ile Yağmurlama Sistem

Yangın Hava Tahliye ve Ventilasyon Sistemleri

Yangın söndürme çözümleri arasında bahsedilmesi gereken bir diğer konu da hava tahliyesidir. Yangın sadece alevler ile değil özellikle yaydığı duman ile tehlikeli olmaktadır. Yangından kaynaklı yaralanma ya da ölümlerin büyük çoğunluğu da dumandan zehirlenme kaynaklıdır. Tahliye sistemleri ise dumanın uzaklaştırılması için kullanılmaktadır. Bunun yanında yangın duvarları, perde ve kapıları yangına tam dayanıklılık sunduğu için yangının başka bir noktaya sıçramasını da engelleyebilmektedir. Hesaş Mekanik Sistemleri tarafından sunulan yangın söndürme sistemleri ile birlikte yaşam alanlarınızı yangın gibi riskli durumlara karşı tam koruma altına alabilirsiniz.

Yangın Hava Tahliye ve Ventilasyon Sistemleri
Yangın Hava Tahliye ve Ventilasyon Sistemleri

Yorum Yap