Fan Coil ile Klima Arasındaki Fark

Fan Coil ile Klima Arasındaki Fark

Fan coil ile klima arasındaki fark, fan coil bir klima sistemi değildir, sadece tek bir fan coil ünitesi kullanarak çalışır. Günümüzde iklimlendirme ihtiyaçları için en çok tercih edilen iki yöntem olan fan coil ve klima arasındaki farkların bilinmesi tercih konusunda kolaylık sağlayacaktır.

Fan Coil ile Klima Arasındaki Fark
Fan Coil ile Klima Arasındaki Fark

Fan Coil Nedir?

Fan coil ile klima arasındaki fark anlamak için öncelikle fan coil sistemlerinin ne olduğunun bilinmesi gerekiyor. Temelde bu sistemler yapıların ısı ihtiyacının karşılanması üzerine tasarlanmıştır. Sıcak ve soğuk hava ihtiyacında tercih edilen bir sistemdir. Sulu çalışma yapısına sahiptir. Temel olarak çalışma prensibi ise içine sıcak suyun girmesi halinde fanların yardımıyla sıcak, soğuk su girmesiyle yine fanlar yardımıyla soğuk havanın üflenmesine dayanmaktadır. Esasında bu çalışma yöntemi klimalar ile önemli benzerlik gösterir.

Fan Coil Klima Sistemleri
Fan Coil Klima Sistemleri

Klimalar gibi soğutma ve ısıtma ihtiyacını karşılayabilirler. Fakat en önemli fark esasında fan coil sistemlerinin bir klima sistemi olmaması, sadece tek bir fan coil ünitesiyle çalışmalarıdır. Ayrıca fan coil sistemler çalışma esnasında yüksek ses çıkarabilirler ve enerji tüketimi açısından da fazla tüketim yapabilirler.

Klima Nedir?

Fan coil ile klima arasındaki fark için klima sistemlerinin de bilinmesi gerekiyor. Genel adıyla klima olarak bilinseler de aslında klimalar kendi içlerinde özelliklerine göre çok farklı isimlere ayrılırlar. Günümüzde multi klima ve VRF klimalar ev ve işyerlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Klimalarda çalışma yapısı sulu sistem değildir. Bu bakımdan suyun ısıtılması ya da soğutulması gibi bir kullanımı yoktur.

Fan Coil Klima Sistemleri
Fan Coil Klima Sistemleri

Dış ünitenin dışarıdan aldığı havanın iç ünite ile ısıtılması veya soğutulması ve devamında ortama üflenmesi ile çalışma yapısı söz konusudur. Bu bakımdan da klimalar montaj, verimlilik, kullanım ve maliyet açısından her ihtiyaca yönelik çözümler sunabilirler.

Hesaş Mekanik tarafından sunulan fan coil ve klima sistemleri alanın ihtiyaç duyduğu iklimlendirme gereksinimlerine yanıt verecek şekildedir. Fan coil ve klima arasında seçim yapılırken iklimlendirmenin özellikleri, alan büyüklüğü, çalışma süresi, verimlilik gibi noktalar göz önünde tutularak karar verilmelidir. Her iki sistem de uzun ömürlü çalışma yapıları ile beklentilerin karşılanmasını ve sorunsuz kullanıcı deneyimi sunarlar.

Yorum Yap