Yerden Isıtma

Yerden Isıtma

Yerden ısıtma son dönemlerde özellikle enerji tasarrufu sağlanması için popüler olan bir ısıtma sistemidir. Zemine döşendiği için “yerden ısıtma” ismini alan bu yöntem, özellikle ısı kayıplarının önlenmesi ve bu sayede tasarruflu kullanım için idealdir.

Yerden Isıtma Sistemi
Yerden Isıtma Sistemi

Yerden Isıtma Nasıl Çalışır?

Yerden ısınma çalışma prensibi kolaydır. Sulu bir sistem olan bu sistemde, kazanda ısıtılmış olan su, yere döşenmiş kalın hortumların içinden devridaim yapar. Bu sayede ısınmış su tıpkı kalorifer sisteminde olduğu gibi sürekli sistemde dolaşarak verimli bir ısıtma yapar. Yerden ısınmanın kalorifer sisteminden en önemli farkı ise özellikle geniş alanlarda her noktada istenen ısı değerlerini sağlamasıdır. Kalorifer sisteminde petekler özellikle orta kısımlara yönelik ısıyı verimli şekilde ulaştıramadıkları için geniş alanlarda orta kısımlarda yeteri kadar ısınma sağlanamayabilir.

Yerden Isınma
Yerden Isınma

Yerden ısınma ise bu türden sorunların önüne geçerek, zemine eşit aralıklar ile döşendiğinden her noktada aynı ısı değerlerinin alınmasını sağlar. Bu da konfor açısından önemli kolaylıklar sunar.

Yerden Isıtma Avantajları Neler?

Yerden ısıtma avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Isınmayı sağlayan borular tamamen zemindeki şap altından geçmektedir. Bu sayede alanda görüntüyü bozacak olumsuz bir durum yaşanmamaktadır.
  • Çok geniş alanlara da etkili bir ısınma için tercih edilebilir. Radyatörlü sistemler ayrıca ortamdaki nemi kuruttukları için sağlık sorunlarına yol açabilir. Yerden ısınma sistemlerinde nem oranı düşmez.
  • Zemine döşendiği için estetik olarak daha iyi bir görünüm sunar. Özellikle yer açısından sorun yaşayan küçük alanlarda dışarıdan görülecek ısıtma malzemelerinin olmaması alanın daha ferah olmasına yardımcı olur.
  • Diğer enerji kaynakları ile uyumlu şekilde çalışır. Doğalgaz veya kömür gibi yakıtlar kazanda kullanılabilir.
  • Düşük derecede çalıştığından enerji tasarrufunu önemli ölçüde destekler.
  • İnsanların ısınması için ayak kısmından ısınma önemlidir. Yerden ısınma ise öncelikle ayakların ısınmasını sağladığı için daha konforlu bir ısıtmanın mümkün olmasını sağlar.
Yerden Isınma Avantajları
Yerden Isınma Avantajları

Yerden ısınmanın verimli, konforlu ve doğru sonuçlar vermesi için ise projelendirme ve kurulum aşamalarında mutlaka profesyonel destek alınması gerekmektedir. Hesaş Mekanik sayesinde yerden ısıtmaya yönelik profesyonel çözümler alabilirsiniz. Bu sayede de konforlu ve enerji tasarrufu sunan ısıtma yöntemini deneyebilirsiniz.

Yerden Isınma Sistemi
Yerden Isınma Sistemi

Yorum Yap