Mekanik Havalandırma Tesisatı

Mekanik Havalandırma Tesisatı

Mekanik havalandırma tesisatı havalandırma sisteminin sorunsuz şekilde çalışmasını sağlamak açısından önemlidir. Günümüzde işletmeler için en çok verim alınan havalandırma sistemi, mekanik havalandırmadır. Bu sistemin verimli ve sorunsuz çalışması için doğru tesisat kurulumunun yapılması gereklidir.

Mekanik Havalandırma Tesisatı
Mekanik Havalandırma Tesisatı

Mekanik Havalandırma Sistemi Avantajları Neler?

Mekanik havalandırma tesisatı ile sistemin sorunsuz şekilde çalışması mümkündür. Bu sistem kullanıldığı alanlara pek çok avantaj sağlar. Verimli ve stabil şekilde havalandırma sağlamasının yanında aynı zamanda ortamdaki kötü kokuların da temizlenmesini, yangın ve duman gibi hallerde zararlı gazların dışarıya atılmasını ve kirleticilerin seyreltilmesini sağlamaktadır.

Mekanik havalandırma sistemleri farklı elemanların bir araya gelmesi ile üretildiğinden bu parçaların sorunsuz şekilde çalışabilmesi için tesisat kurulumunun sorunsuz olması önem taşır. Tesisatı temel olarak üç ana parça oluşturmaktadır. Dengeli hava olarak tanımlanan mekanik havanın beslenmesi ve havanın emişi, doğal hava girişi ve mekanik hava çıkışı. Dış ünitenin dışarıdan aldığı temiz hava, içeriye kanallar yardımıyla verilmektedir. Fan ve menfezler yardımıyla içerideki kirli hava da dışarıya taşınmaktadır. Bu sayede sürekli halde devridaim yapılmakta, bunun sonucuna bağlı olarak da ortam havası temizlenmektedir.

Mekanik Tesisat
Mekanik Tesisat

Tesisat Kurulumu İçin Önemli Noktalar

Mekanik havalandırma tesisatı sistemin çalışması için önemlidir. Sistemi farklı elemanlar oluşturduğu için bu parçaların bir araya getirilmesi belirli projeye bağlı olarak gerçekleşir. Başka bir deyişle sistemdeki her parçanın düzgün çalışabilmesi için tesisat kurulumu öncesinde projelendirme yapılmalıdır. Projelendirme aşamasında alanın ihtiyaç duyduğu havalandırma miktarı ve şiddeti de anlaşılacaktır. Buna bağlı olarak da ortam için en yararlı olacak projeye karar verilmektedir.

Mekanik Tesisat
Mekanik Tesisat

Tesisat kurulumunda projeye bağlı kalınmasının yanında sistemin sorunsuz şekilde çalışabilmesi için gerekli ayarlamalar da yapılmaktadır. Özellikle hava girişinin nerede olacağı, çıkışların hangi noktalarda yer alacağı ve sistemin hangi süreler ile çalışacağı gibi detaylar tesisat kurulumu esnasında belirlenmektedir.

Hesaş Mekanik tarafından profesyonel şekilde yapılan tesisat kurulum işlemleri, havalandırma sisteminin kısa süreler içinde hazır hale gelmesini sağlamaktadır. Bu sayede sistem sorunsuz şekilde çalışacaktır. Tesisatın bakım işlemleri de aksatılmadan yapıldığı takdirde uzun ömürlü olacak şekilde kullanım mümkündür.

Yorum Yap