Mekanik Yangın Tesisatı

Mekanik Yangın Tesisatı

Mekanik yangın tesisatı binalarda yangına erken müdahale ve söndürme işlemleri için kullanılmaktadır. Evlerden işletmelere kadar farklı alanlarda kullanılan bu tesisat, işlevi sayesinde önemli yararlar sağlamaktadır.

Mekanik Yangın Tesisatı
Mekanik Yangın Tesisatı

Mekanik Yangın Tesisatı Neden Önemli?

Mekanik yangın tesisatı, alanda yanma olayının gerçekleşmesi halinde devreye giren ve yangının büyümeden söndürülmesini sağlayan sistemlerdir. Bir mekanda veya bölgede oluşan yangının söndürülmesini sağlayan bu sistemler can ve mal koruması için önemli göreve sahiptir. Yangın tesisatı farklı söndürme sistemlerine dayanabilmektedir. Su ve köpük sistemi oluşturan temel malzemelerdir.

Alanın ihtiyaçlarına bağlı olarak aynı şekilde çok farklı şekilde yangın söndürme sistemleri de kurulabilmektedir. Yağmurlama olarak bilinen sistem tavana yerleştirilen küçük fıskiyelerin yangın ısısının algılanması halinde devreye girmesine dayanır. Buna bağlı olarak da yangın halinde otomatik olarak tesisattan alınan su veya söndürücü köpük ortama püskürtülür.

Bunun dışında yangın dolabı şeklinde bulunan tesisat da doğrudan hortum ile tazyikli su püskürtme sistemine dayanarak yangına müdahale etmeyi sağlamaktadır. Ayrıca kozmik oda gibi bilişsel cihaz ve belgelerin bulundukları alanlara yönelik söndürme işlemi sırasında cihazlara zarar vermeyecek söndürme çözümleri de mevcuttur.

Tüm bu sistemlerin sorunsuz şekilde çalışması için tesisat kurulumun profesyonel şekilde yapılması gerekir. Aynı zamanda tesisat söndürme için kullanılan sisteme de uygun olmalıdır.

Yangın Tesisatı Kurulumu İçin Önemli Noktalar

Mekanik yangın tesisatı yangın halinde kullanılacak veya doğrudan devreye girecek söndürme araçlarının çalışması içindir. Bu yüzden binaya belirli bir proje kapsamında kurulmaktadır. Tesisat kurulumunda beslenme hatlarının yerleştirilmesi, söndürme kaynağına bağlantı yapılması ve devreye alınması gibi noktalar profesyonel ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.

Mekanik Yangın Tesisatı
Mekanik Yangın Tesisatı

Yangın tesisatı kurulumu sonrasında belirli aralıklar ile sistemin durumunun kontrol edilmesi de önemlidir. Bu sayede tesisatın sorunsuz çalıştığı kontrol edilecek ve olası yangın hallerinde müdahale yapılması kolay hale dönüşecektir.

Hesaş Mekanik tarafından sağlanan yangın tesisatı işlemleri ev ve işyerlerine yönelik güvenlikli bir ortamın sağlanmasını mümkün kılıyor. Alanın ihtiyaç duyduğu yangın söndürme sistemlerine uygun şekilde kısa sürelerde kurulan yangın tesisatı, bu sayede can ve mal güvenliğinin korunmasında etkili oluyor.

Yorum Yap