Havalandırma Sistemi Projesi

Havalandırma Sistemi Projesi

Havalandırma sistemi projesi yapılırken mekanın özelliklerine ve istenilen hava kalitesine dikkat edilmektedir. Havalandırma sistemlerinin sorunsuz şekilde çalışabilmesi için doğru projelendirme yapmak çok önemlidir. Bu sayede verimli ve sorunsuz havalandırma kalitesine ulaşılacaktır.

Havalandırma Sisitemleri Proje
Havalandırma Sisitemleri Proje

Havalandırma Sistemi Projesi Nedir?

Havalandırma sistemi projesi havalandırma istenilen mekana yönelik doğru çözümlerin üretilmesi için geliştirilen projelerdir. Projenin amacı sistemin doğru şekilde kurulmasını sağlamak olduğu kadar aynı zamanda kurulum sonrasında da planlanmış olan verimlilikte çalışmayı elde etmektir. Proje yapımında genel olarak iki sistem kullanılmaktadır. İlki çift kanallı sistem, diğeri ise tek kanallı sistemlerdir.

Çift kanallı sistemler havalandırma sisteminin kurulacağı her bölgeye bir sıcak bir de soğuk hava gönderecek şekilde iki koldan oluşmaktadır. Özellikle bölgede iklimlendirme de talep ediliyorsa bu sistemlerden kurulması gerekmektedir. İstenilen oda sıcaklığının ayarlamasını yapmak için mikser odasında soğuk ve sıcak belirli oranlarda karıştırılacaktır.

Havalandırma Sisitemi Projesi
Havalandırma Sisitemi Projesi

Tek kanallı sistemlerde ise belirli debideki hava istenilen bölgeye taşınmaktadır. Tüm bölgelere ihtiyaç duyulan havayı sunan bu sistemler hava sirkülasyonunu sağlayarak kirli havayı dışarıya, temiz havayı ise içeriye ulaştırmaktadır.

Mevcut bölgelerin içinde yer alan oda termostatı ve kol ayrımında yer alan ısıtıcı ile tüm odaların iklimlendirme ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Aynı şekilde ortamda ihtiyaç duyulan temiz hava debisinin de ne kadar olacağı yine projelendirme ile ortaya çıkmaktadır.

Havalandırma Projesi Neleri İçerir?

Havalandırma sistemi projesi sistemin doğru şekilde kurulması ve sorunsuz çalışabilmesi için farklı adımları içermektedir. Sistemin nasıl kurulacağı, çalışma halinde ne kadar hava taşıyacağı, dış ünite bağlantısının nerede olacağı, havalandırma kanallarının ne şekilde bir rota izleyeceği, ihtiyaç duyulan hava kapasitesinin sağlanıp sağlanmayacağı gibi alanlara yönelik projelendirme yapılmaktadır.

Havalandırma Sistemleri Kurulum
Havalandırma Sistemleri Kurulum

Hesaş Mekanik tarafından yapılan projelendirme çalışmaları en kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu sayede havalandırma ihtiyacı duyulan alana projelendirme yapılarak tesisat kurulumuna geçilebilir. Kurulum işlemlerinin de tamamlanması sonrasında gerekli kontroller yapılarak sistem aktif hale getirilmektedir. Böylece stabil ve proje üzerinde gösterildiği gibi verimli şekilde hava kalitesine ulaşmak mümkün olmaktadır. Projelendirme aşamasında ayrıca istenilen özelliklerin yansıtılması mümkün olduğundan sonra çıkabilecek sorunlara karşı da reaksiyon geliştirilebilmektedir.

Yorum Yap