Mekanik Tesisat

Mekanik Tesisat

Mekanik tesisat çözümleri sistemlerinizin sorunsuz çalışması için önemlidir. Tesisat temel olarak belirli bir faydaya sahip olan aracın çalışması için farklı elemanların bir araya getirilmesi anlamına gelmektedir. Bu bakımdan tesisat kurulumu ve bakımı profesyonel şekilde yapılmalıdır.

Mekanik Tesisat
Mekanik Tesisat

Güneş Enerjisi Tesisatı

Güneş enerjisi çevreci, yenilenebilir ve ekonomik olduğu için ısıtma ile elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Güneş enerjisi sistemleri özellikle son dönemlerde önemli bir popülerlik kazandıkları için çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Evlerden işletmelere kadar kullanılan bu sistemler uygun maliyetli kurulum aşamalarından sonrasında uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde kullanıma uygundur. Güneş enerji sisteminin verimli ve sorunsuz şekilde çalışabilmesi içinse tesisatının doğru projelendirilmesi ve uygulanması gerekir.

Temel olarak bu sistemin çalışmasında güneş paneli, çevirici, konektör, solar kablolar, şarj kontrol cihazı ve akü kullanılmaktadır. Bu elemanların her birisi farklı özelliklerde oldukları için sistemin de sorunsuz şekilde çalışabilmesi için profesyonelce bir araya getirilmelidir. Tesisat kurulumu öncesinde istenen verimliliğinin elde edilmesi ve devamında da stabil şekilde verim sağlanabilmesi için projelendirme yapılmalıdır. Projelendirme sonrasında uygulamaya geçilmekte, tesisat kurulumu sorunsuz şekilde tamamlanmaktadır.

Güneş Enerjisi Sistemi Tesisatı
Güneş Enerjisi Sistemi Tesisatı

Isıtma Sistemleri

Mekanik tesisat özellikle ısıtma açısından büyük önem taşır çünkü tesisatta oluşacak sorunlar ısı kayıplarına yol açabilir. Isıtma sistemleri doğalgaz, elektrik ve havalandırma yöntemleriyle çalışabilirler. Her birisine göre tesisat özellikleri farklılık taşıyabileceği için temel olarak kullanılacak ısıtma yöntemine göre projelendirme yapılır. Binanın büyüklüğü, ısının taşınabileceği alanlar ve istenen verimlilik göz önünde tutularak ısıtma sistemlerinin kurulması için gerekeli olan tesisat işlemleri yapılmaktadır.

Çamaşırhane ve Mutfak Tesisatı

Çamaşırhane ve mutfaklarda su tesisatının yanında cihazların çalışması için enerji tesisatı da gerekmektedir. Özellikle bu alanlar güvenlik ihtiyacının da yüksek olduğu alanlar olduğundan tesisat işlemlerinde güvenlik protokolleri göz önünde tutulur. Aynı zamanda özellikle su tesisatı kısmında temiz ve kirli suyun birbirine karışmaması, temiz suyun yeterli verimlilikte olması ve ulaşılabilir olması önem taşır. Bu aşamalarda tesisat işlemlerinin sorun taşımayacak şekilde tamamlanması için profesyonel desteğin alınması ve uygulanması gerekmektedir.

Sıhhi Tesisat

Sıhhi tesisat işlemleri yapının temiz suya kavuşmasını ve aynı zamanda da kirli suyun dışarıya tahliye edilmesini içerir. Alanın ihtiyaç duyduğu temiz suyun şebekeden sağlanması ve yeterli debide su çıkış alanlarına yönlendirilmesi için gerekli olan tesisatın kurulumu ve çalışabilir hale gelmesi ilgili çalışmalar kapsamında yerine getiriliyor. Tesisat borularının döşenmesi, sayaç kontrolü, tıkanıklık giderilmesi gibi işlemler tesisat projelendirme çalışmalarıyla birlikte istenen verimliliğin alınmasına yardımcı oluyor.

Havalandırma Tesisatı
Havalandırma Tesisatı

Doğalgaz Tesisatı

Mekanik tesisat işlemleri arasında doğalgazın alana tüketilebilir enerji olarak sağlanmasını içeren doğalgaz tesisatı, özellikle risk taşıdığından tamamen yetkililer tarafından yapılmalıdır. Doğalgaz çok yanıcı bir madde olduğundan tesisatta yaşanabilecek bir aksilik ciddi hayati sonuçların oluşmasına yol açabilecektir. Tesisat kurulumunda binanın yapısına ilgili mevzuatlar kapsamında uygun olacak şekilde işlem yapılmaktadır. Bu kapsamda da gaz naklini sağlayacak boruların döşenmesi; kombi bağlantısı, ocak bağlantısı gibi işlemler tamamlanmaktadır. İşletmeler açısından daha büyük tesisat çözümleri gerekeceğinden bu alanlara yönelik olarak da ilgili mevzuat çerçevesinde tesisat çözümleri sağlanmaktadır.

Klima Tesisatı

Hesaş Mekanik Havalandırma tarafından sunulan bir diğer mekanik tesisat hizmeti olan klima tesisatı, klima sistemlerinin istenilen verimlilikte ve sorunsuz şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Hava temizlemeden ortamın iklimlendirme ihtiyacının karşılanmasına kadar farklı taleplere yanıt veren klimalar aynı zamanda yapıları gereğince de çeşitlilik taşır. Klimalar çabuk verim kaybı yaşayabilen cihazlar olduğundan tesisat kurulumunun profesyonel şekilde yapılması istenen verimliliğin elde edilmesini sağlayacaktır.

Yorum Yap