Isıtma Soğutma Sistemleri

Isıtma Soğutma Sistemleri

Isıtma soğutma sistemleri alanların iklimlendirme ihtiyaçları için kullanılmaktadır. Küçük ve büyük alanlara yönelik yüksek verimli olarak sunulan bu sistemlerde en önemli nokta istenen ısı konforunun sağlanabilmesidir. Bu kapsamda meskenlerden işyerlerine kadar sunulan çözümler ile birlikte konforlu ısı koşullarına kavuşabilirsiniz.

Isıtma Soğutma Sistemleri
Isıtma Soğutma Sistemleri

Rooftop Sistemleri

Isıtma soğutma sistemleri arasında sık tercih edilen sistemlerden olan rooftop sistemler, temel olarak çatı üstü paket klima sistemleri olarak bilinmektedir. İç ve dış ünitenin bir araya getirilmesiyle oluşurlar. Sağladıkları yüksek verimlilikte ısı değerleri ile birlikte geniş ticari binalarda, AVM’lerde, havaalanlarında, mağazalarda, restoranlarda, tiyatro ve sinema salonlarında kullanılabilmektedir. Alanın büyüklüğüne ve konumuna göre de yine bu sistemlerden kurulabilmektedir.

Sistemin çalışma yöntemi temel olarak içinde yer alan havanın dönüştürülmesi veya ortamda mevcut havadan yararlanarak belirlenen mahale taze hava vermek üzerinedir. Bu kapsamda iklimlendirme ihtiyacının karşılanmasını sağladığı gibi aynı zamanda alandaki havanın temizlenmesinde de yardımcı olmaktadır.

Yerden Isıtma Sistemi

Yerden ısıtma sistemleri verimli şekilde ısınma isteyenler için son dönemlerde sık tercih edilen ısıtma çözümleri olarak öne çıkıyor. Bu sistemler, zemine döşenen özel paneller arasına yerleştirilen ve sıcak su taşıyan borular yardımıyla çalışmaktadır. Boruların veya hortumların ısınmasını sağlayacak olan enerji kazandan gelmektedir. Böylece istenen ısı ayarlaması kolay şekilde yapılabilmektedir.

Yerden ısıtma özellikle verimli ve tasarruf odaklı ısınma ihtiyacı duyanlar için ideal bir seçimdir. Büyük alanlarda kalorifer gibi geleneksel yöntemler orta kısımların ısınmamasına yol açacağı için zemine döşenecek olan yerden ısıtma tüm alanın eşit şekilde ısınmasını sağlar. Aynı zamanda insan yapısı gereğince soğuğu ayaklarından hissettiği için üşüme gibi durumlar da bu sistemler ile ortadan kalkabilir. Sadece büyük alanlar için değil küçük ya da lokal alanların ihtiyaçlarının da karşılanmasını sağlayacak olan bu sistemler, verimli çalışmalarının yanında bakım ihtiyacı da az olan sistemlerdir ve böylece ek maliyet oluşturmazlar.

Endüstriyel Isıtma Soğutma Sistemleri
Endüstriyel Isıtma Soğutma Sistemleri

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi

İklimlendirme ve soğutma teknolojisi alanın ihtiyaç duyduğu doğru iklimlendirme ihtiyaçlarının karşılanması için her geçen gün gelişmektedir. Bu teknoloji kapsamında doğru cihazların ve sistemlerin kullanılması önemlidir. Böylece ısıtma ve soğutma ihtiyaçları için hem tasarruflu hem de doğru çözümler mümkün olabilecektir.

Chiller Sistemi

Hesaş Mekanik Havalandırma tarafından sunulan soğutma sistemleri için öne çıkan chiller sistemler; soğutma sistemleri olarak bilinir. Temel olarak ısıyı belirli bir kaynaktan alan ve başka kaynağa transfer ederek enjeksiyon soğutma sunan sistemlerdir. Kompresör, genleşme vanası, kondanser, evaporatör gibi farklı cihazların bir araya gelmesinden oluşan bu sistemlerde kompresörde sıkıştırılmış olan ve buna bağlı ısınan gazın soğutulması gerçekleşmektedir. Sonrasında ise genleşme vanasından geçirilen gazın basıncı sebebiyle sıcaklığı düşmekte ve sıvılaşma meydana gelmektedir. Sistem sıvının üzerindeki ısıyı alarak kompresörde yeniden sıkıştırır ve böylece ortama son derece verimli ve stabil soğuk hava çıkışı yapılır.

Isıtma Çözümleri Fan Coil İle Isıtma
Isıtma Çözümleri Fan Coil İle Isıtma

Fancoil Sistemi

Isıtma soğutma sistemleri teknolojisinde öne çıkan fancoil sistemler sulu sistemler olarak bilinmektedir. Bir merkez içinde hazırlanan sıcak ve soğuk su yapı içindeki fancoil cihazlara dağıtılmaktadır. Sıcak su, sıcak su kazanında, soğuk su ise soğutma grubunda üretilmektedir. Bu cihazlar fan ve ısı geçiş yüzeyi bulundurmaktadır. Fan yardımıyla odadan alınan ısı serpantinler üzerinden geçirilerek tekrar sıcak ya da soğuk olarak alana verilmektedir. Burada sıcak ya da soğuk olarak ayarlama yapılabilmesi farklı mevsim koşullarında sistemin en iyi verimlilikte kullanılmasını sağlar. Sistem özellikle çok odalı ve büyük, geniş alanlarda istenen ısı verimliliğinin sağlanması için idealdir.

Havalandırma Sistemleri
Havalandırma Sistemleri

Yorum Yap