VRF Klima Sistemi

Dvm Klima Sistemi

VRF  klima sistemi bir veya birden fazla dış üniteye bağlı şekilde çok sayıda farklılık gösteren iç üniteden oluşur. Paket sistem klima sistemleri olarak tanımlanabilir. Dvm; digital variable multi kelimelerinin kısaltılmasıdır. Sistemlerin öne çıkan özelliklerinden biri; gaz dağıtım hatlarının bulunmasıdır. Yer tipi, tavan tipi, salon tipi, duvar tipi ve kaset tipi gibi farklı iç üniteler ile kolay şekilde monte edilebilir.

Dvm Klima Sistemi
Dvm Klima Sistemi

Dvm Klima Sistem Avantajları

VRF klima sistemlerinde öne çıkan birçok özellik bulunur. Avantajlı şekilde kullanım sunan sistemler, aynı anda hem soğutma hem de ısıtma imkanı sunar. Enerji tasarrufu konusunda oldukça başarılı bir sistemdir. Kullanım sırasında en iyi konfor şartlarını ortama sunar. Verimlilik, ısıtma performansı ve devasa kapasitesi ile sahip olduğu özellikler oldukça avantajlıdır. Isıtma ve soğutma özelliği bulunan sistemler oldukça yüksek kapasitelere çıkartılabilir.

VRF klima sistemi tek bir gövde üzerinden iklimlendirmenin yapılabilmesine imkan sunar. Isıtma, soğutma, nem kontrol ve havalandırma aynı anda tek gövde üzerinden yapılabilir. İklimlendirme yapılabildiği gibi tek bir fonksiyona sahip olan modellerde tercih edilebilir. Sadece soğutma ya da ısıtma ve soğutma yapan modelleri bulunur. Tek bir kanal sistemi sayesinde kullanılabilir hale getirilir. Kanal giriş ve çıkış ağızlarından oluşur. Ekonomik sistemler olması en büyük avantajlarından biridir. Birinci sınıf enerji verimliliğine sahiptir.

Dvm Klima Sistemi Kullanımı

Gelişen teknoloji sonucunda ortaya çıkan sistemler, defrost operasyonlarını ortadan kaldırır. Düşük dış ortam sıcaklarında kullanılan geleneksel defrost özelliğine sahip olan cihazlar ile kıyaslandığı zaman yaklaşık olarak %40 kadar kesintisiz ısıtma sunar. Hesaş Mekanik çeşitli kullanım alanlarına sahip olan sistemler için hizmet sunar. Yüksek enerji verimliliği ve sessiz çalışma özelliği ile VRF klima sistemi avantajlı kullanım sunar.

Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri

Rooftop sistemleri – soğutma sistemleri çatı üstüne kurulan paket klima cihazlarıdır. Sistemlerde iç ve dış üniteler bir araya getirilmiştir. Geniş kullanım alanlarına sahip olan sistemler genellikle; mağaza, restoran, tiyatro, sineme, ticari binalar ve havaalanlarında kullanılır. Kullanım alanına uygun modeller seçilebilir. Seçenekler arasında seçim yapılırken ihtiyaçlar göz önünde bulundurulabilir.

Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri
Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri

Rooftop Sistemleri Nedir?

Rooftop sistemlerinin sahip oldukları çalışma mantığı; ortam içinde bulunan havanın dönüştürülmesi ve içeride bulunan havadan faydalanılarak temiz havanın geri verilmesidir. Kullanım amaç ve alanlarına göre sistemler şu şekilde üçe ayrılır;

  • Konutlar için 19 kw’a kadar,
  • Küçük ticari binalar için 40 kw’a kadar,
  • Geniş ticari binalar için 40 kw üstünde.

Rooftop soğutma sistemleri soğutma işlemi yapabilmek için ortamda bulunan hava alınır ve dışarı atılır. Dış ortamda bulunan batarya kondenser, iç ortamda bulunan batarya ise evaporatör görevi görür. Soğutmanın yanı sıra ortamın havalandırılması ve nem dengesinin korunmasını da sağlar.

Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri Modelleri

Hesaş Mekanik sunduğu hizmetler ile soğutma sistemleri konusunda kaliteli şekilde ürün temini sağlar. Endüstriyel amaç ile soğutma yapılması gereken tüm ortam, ekipman ve teçhizatın soğutulması için kullanılır. Hava ve su soğutmalı modelleri bulunur. Hava soğutmalı modellerde kondanser hava ile soğutulurken, su soğutmalı modellerde ise kondanser su ile soğutulur. Kullanım amacına uygun şekilde seçim yapılabilir. İç ve dış ortamlara yerleştirilebilir olması kullanım avantajı sunar. Bileşenler fabrikada uyumlu hale getirilir. Üretim sırasında montajı yapıldığı için kurulumu oldukça kolaydır. Dış borulama ve kablo kullanımı oldukça azdır.

Rooftop Sistemleri Soğutma Sistemleri
Rooftop Sistemleri Soğutma Sistemleri

Sistemler kurulduktan sonra kullanılmaya başlanabilir. Sezon başlarında kullanılmadan önce bakımları yapılmalıdır. Sezon sonunda ise son bakım yapılması gerekir. Rooftop sistemleri – soğutma sistemleri düzenli şekilde bakımlara tabi tutulursa daha uzun şekilde kullanım sunar. Sorunsuz şekilde sistemlerin çalışmasını sağlayan bakımlar, sistemin işlevselliğini garanti altına alır. Kullanım amacına uygun kapasiteye sahip olan soğutma sistemleri seçilerek ortamın ısı dengesi kolay şekilde sağlanır. Sistemlerin sahip oldukları özellikler nedeni ile çeşitli alanlarda kullanım imkanı sunar.

Yorum Yap