Radyant Isıtma Sistemleri Özellikleri

Radyant Isıtma Sistemleri Özellikleri

Radyant ısıtma sistemleri özellikleri son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Bulunduğu ortamın ısınmasını sağlayan sistemler en kısa sürede amacını yerine getirir. Isı enerjisi direkt olarak hedeflenen bölgeye iletilir. Bulunduğu ortamın tamamını ısıtmak gibi bir göreve sahip değildir. Belirli bir konumun ısıtılması için tercih edilir.

Radyant Isıtma
Radyant Isıtma

Radyant Isıtma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Radyant ısıtma sistemlerinde bulunan mantık; direkt olarak ısı enerjisinin bir konuma iletilmesidir. Isının iletilmesi istenilen konumda bulunan nesne kısa süre içinde ısınır. Isıtma sisteminin amacı sadece belirlenen bölgenin ısıtılmasıdır. Ortamın genelini değil ışınların temas ettiği bölgelerin ısınması için kullanılır. Ortam havasının ısınmasına gerek duyulmadan hedefte bulunan bölgenin yüksek derecede ısınmasını sağlar.

Radyant ısıtma sistemleri özellikleri incelendiği zaman oldukça avantajlı durumlar öne çıkar. Bilinen ısıtma sistem ve yöntemlerinden farklı şekilde tercih edilen sistemlerdir. Tüm alanın ısıtılması için değil hedeflenen bölgenin ısıtılması için kullanılır. Özellikle yüksek ısı kaybının olduğu bölgelerde tercih edilir. Isıtma sistemi tarafından yayılan ısı, hava ile teması sonucunda absorbe olmaz ve sorunsuz şekilde hedefine ulaşır. Herhangi bir üfleme eylemi söz konusu olmadığı için ortamda bulunan toz ve kirin yükselmesine sebep olmaz. Konvansiyonel sisteme sahip olan ısıtıcılara kıyasla enerji tasarrufu sağlar. Yüksek tavanlı alanlarda da kullanıma uygundur. Sistemin ısı seviyesi ayarlanabilir özelliğe sahiptir. Montaj ve kurulumu oldukça kolaydır.

Radyant Isıtma
Radyant Isıtma

Radyant Isıtma Sistemleri Nerede Kullanılır?

Son dönemlerde en pratik şekilde kullanım sunan ısıtma sistemleri arasında yer alır. Standart ısıtma sistemlerinin yetersiz kaldığı ortamlarda oldukça etkili şekilde amacına ulaşır. Çeşitli modellere sahip olan radyant ısıtma sistemleri şu şekildedir; elektrikli, doğalgazlı, boru tipi ve seramik olarak gruplanır. Kullanılacak olan alana göre uygun seçimler yapılabilir. Kurulacak ortamın şartlarına göre seçilen sistemler kısa süre içinde kurulabilir.

Radyant ısıtma sistemleri özellikleri bakımında olduça sık şekilde tercih edilir. Hedeflenen bölgenin ısıtılmasında etkili şekilde kullanılır. Hesaş Mekanik radyant ısıtıcıların ihtiyaca uygun şekilde karşılanmasını sağlar. Radyant ısıtıcıların kullanıldıkları alanlar ise şu şekilde sıralanabilir; restoran, kafe, hastane, fabrika, cami, depo, servis ve çiftlik ortamlarına uygundur. Isıtma derecelerinin ayarlanabilir olması ortama uygun şekilde kullanım sunar.

Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri

Rooftop sistemleri – soğutma sistemleri çatı üstüne kurulan paket klima cihazlarıdır. Sistemlerde iç ve dış üniteler bir araya getirilmiştir. Geniş kullanım alanlarına sahip olan sistemler genellikle; mağaza, restoran, tiyatro, sineme, ticari binalar ve havaalanlarında kullanılır. Kullanım alanına uygun modeller seçilebilir. Seçenekler arasında seçim yapılırken ihtiyaçlar göz önünde bulundurulabilir.

Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri
Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri

Rooftop Sistemleri Nedir?

Rooftop sistemlerinin sahip oldukları çalışma mantığı; ortam içinde bulunan havanın dönüştürülmesi ve içeride bulunan havadan faydalanılarak temiz havanın geri verilmesidir. Kullanım amaç ve alanlarına göre sistemler şu şekilde üçe ayrılır;

  • Konutlar için 19 kw’a kadar,
  • Küçük ticari binalar için 40 kw’a kadar,
  • Geniş ticari binalar için 40 kw üstünde.

Rooftop soğutma sistemleri soğutma işlemi yapabilmek için ortamda bulunan hava alınır ve dışarı atılır. Dış ortamda bulunan batarya kondenser, iç ortamda bulunan batarya ise evaporatör görevi görür. Soğutmanın yanı sıra ortamın havalandırılması ve nem dengesinin korunmasını da sağlar.

Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri Modelleri

Hesaş Mekanik sunduğu hizmetler ile soğutma sistemleri konusunda kaliteli şekilde ürün temini sağlar. Endüstriyel amaç ile soğutma yapılması gereken tüm ortam, ekipman ve teçhizatın soğutulması için kullanılır. Hava ve su soğutmalı modelleri bulunur. Hava soğutmalı modellerde kondanser hava ile soğutulurken, su soğutmalı modellerde ise kondanser su ile soğutulur. Kullanım amacına uygun şekilde seçim yapılabilir. İç ve dış ortamlara yerleştirilebilir olması kullanım avantajı sunar. Bileşenler fabrikada uyumlu hale getirilir. Üretim sırasında montajı yapıldığı için kurulumu oldukça kolaydır. Dış borulama ve kablo kullanımı oldukça azdır.

Rooftop Sistemleri Soğutma Sistemleri
Rooftop Sistemleri Soğutma Sistemleri

Sistemler kurulduktan sonra kullanılmaya başlanabilir. Sezon başlarında kullanılmadan önce bakımları yapılmalıdır. Sezon sonunda ise son bakım yapılması gerekir. Rooftop sistemleri – soğutma sistemleri düzenli şekilde bakımlara tabi tutulursa daha uzun şekilde kullanım sunar. Sorunsuz şekilde sistemlerin çalışmasını sağlayan bakımlar, sistemin işlevselliğini garanti altına alır. Kullanım amacına uygun kapasiteye sahip olan soğutma sistemleri seçilerek ortamın ısı dengesi kolay şekilde sağlanır. Sistemlerin sahip oldukları özellikler nedeni ile çeşitli alanlarda kullanım imkanı sunar.

Yorum Yap