Radyant Sistem İle Isıtma

Radyant Sistem İle Isıtma

Radyant sistem ile ısıtma geleneksel ısıtma sistemlerine kıyasla hava molekülleri yerine maddeyi ısıtmaktadır. Yüksek tavana sahip ve açık alanlarda özellikle geleneksel ısıtma tiplerinin kullanılması verimi düşürdüğü gibi yüksek maliyetlere de yol açar.

Radyant ısıtıcılar infrared ısıtıcılar olarak bilinir. Özellikle kafe, restoran, spor salonları, mağaza, ibadethaneler gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır. Açık, yarı açık ya da yüksek tavanlı yerlere ısıtma sunmak için idealdir.

Radyant sistem ile ısıtma yakıcı olan haznenin içinde bulunan yanan gazın fan yardımıyla özel ısıya dayanıklı kuvars kaplı borular içinde ısının boruya bırakılarak ilerlemesini sağlar. Borudan yayılmakta olan ısı ise reflektör yardımıyla yansıma ile zemine iletilir. Çalışma sistemi ile temel olarak güneşe benzeyen bu ısıtıcılar ısıtılmak istenen alanın ısının hava yoluyla taşınma yöntemiyle ısıtmaz. Işınım yolu ile doğrudan ısıtma yapar. Kapalı alan ve yalıtımı yüksek alanlarda moleküller havayı tamamen ısıtır ve daha verimli ısıtma sağlanır.