Radyant Isıtıcı Tipleri

Radyant Isıtıcı Tipleri

Radyant ısıtıcı tipleri yüksek verimlilik sunan ısıtıcı çeşitlerini içermektedir. LPG veya doğalgaz kullanarak çalışan bu ısıtıcılar enerji tasarrufunun yanında özellikle istenen ısı değerlerine de kolay şekilde ulaşılması için başarılı sonuçlar vermektedir.

Radyant Isıtıcı Tipleri
Radyant Isıtıcı Tipleri

Radyant Isıtıcı Nedir?

Radyant ısıtıcılar temel olarak ısı enerjisinin hedeflendiği alana ısı vererek o alanda yüksek verimlilikte ısının sağlanmasını mümkün kılarlar. Özellikle restoran, kafe, stadyum, hastane gibi alanlarda bazı bölgelerin daha fazla ısıtılması gerekeceğinden bu sistemler kullanılmaktadır. Bölgesel yaptığı ısıtma sayesinde ısı enerjisini çok daha verimli ve iyi şekilde kullanmaktadır. Bunun yanında ısı stabil halde olduğu için hava tarafından ısı da engellenmemektedir.

Düşük Yoğunluklu Cihazlar

Radyantlar temel olarak düşük ve yüksek yoğunlukta olmak üzere iki tipe ayrılmaktadır. Düşük yoğunluklu olanlar yüzey sıcaklığının 260 ile 815 derece arasında olan cihazlardır. Çok farklı uygulama ve alanlarda tercih edilebilmektedirler. Bu cihazlarda dış yüzey yayıcılığının yükseltilmiş bir boru bulunmaktadır. Bu boruların başında brülör ve sonunda da vakum pompası yer alır.

Brülör ile gaz yakıt yakılarak sistemde yer alan fanlar ile yanmış gazın çekilmesi, bu sayede de tüm boru yüzeyinin ısınması söz konusu olur. Özellikle ideal sıcaklık değerlerinin talep edildiği alanlarda kullanılmak için son derece başarılı bir çalışma yapısına sahiptirler.

Radyant Isıtıcılar
Radyant Isıtıcılar

Yüksek Yoğunluklu Cihazlar

Radyant ısıtıcı tipleri arasında yüksek yoğunlukta olan cihazlar yüzey sıcaklığının 815 derecenin üzerinde olan cihazlardır. Bu cihazlar da kendi içlerinde ikiye ayrılmaktadır. İlk grupta yer alanlar da içinde ısıtma sağlanmakta olan bir hacim vardır. Bu hacmin dış yüzey sıcaklığı ise 1000 derece civarındadır. İkinci grup ise düşük yoğunluktaki sistemin aynı özelliklerini taşırlar, buradaki en önemli fark ise daha yüksek ısı verebilmeleridir.

Düşük ya da yüksek yoğunlukta olmasının yanında Hesaş Mekanik tarafından sunulan tüm radyantlarda yüksek enerji verimliliği hedeflenmektedir. Özellikle tüm alan yerine hedeflenmiş olan alanı ısıtması sayesinde bölgesel çözümler için günümüzdeki en iyi sistemdir. Bunun yanı sıra üfleme ile çalışmadığı için kullanım esnasında toz ve benzeri akarların yayılmasını da önlerler.

Yorum Yap