Radyal Fan Çeşitleri

Radyal Fan Çeşitleri

Radyal fan çeşitleri tasarımlarına göre değişen farklı ürünlerden oluşmaktadır. Radyal fanlar etkili bir şekilde ortamdaki hava sirkülasyonunu sağlamak amacıyla geliştirilmiş olan fanlardır. Bu fanlar ise kendi içinde üçe ayrılmaktadır.

Radyal Fan Çeşitleri
Radyal Fan Çeşitleri

Sık Kanatlı Radyal Fan Nedir?

Radyal fan çeşitleri arasında ilk olarak sık kanatlı radyal fanlar öne çıkıyor. Temiz hava ihtiyacının giderilmesi, çok yağlı ve tozlu halde olmayan havanın tahliye edilmesi için kullanımı mümkündür. Bu bakımdan özellikle genel alanlarda ve havaya zararlı yayılım sunmayan işyerleri gibi alanlarda kullanılabilir. Hastane, mutfak, ilaç sanayi, restoran gibi alanlarda istenen hava sirkülasyonunun sağlanmasını mümkün kılarlar. Bu fanlardaki fan kanatları genelde galvaniz saçtan üretilir. Böylece balans yapmayarak uzun süreli kullanım olanağı sağlarlar.

Seyrek Kanatlı Radyal Fan Nedir?

Diğer bir radyal fan çeşidi olan seyrek kanatlı radyal fanlar özellikle aşırı toz ve yağ içeren havanın ortamdan etkin bir şekilde temizlenmesinde kullanılmaktadır. Bu bakımdan başta ağır sanayi olmak üzere havaya zararlı gazların ve akarların karıştığı alanlarda tercih edilir. Bu fanlar çalışma ortamlarından kaynaklı olarak fan kanatlarında kolay şekilde kirlenme gösterebilecekleri için bakımlarının periyodik olarak yapılması gerekir.

Radyal Havalandırma Fanı
Radyal Havalandırma Fanı

Düzenli bakım yapılmayan ve temizlenmeyen fanlar zamanla sistemin verimliliğini düşürecek, aynı zamanda da işlevini de tam olarak yerine getiremeyeceklerdir.

Transfer Radyal Fan Nedir?

Radyal fan çeşitleri arasında bir diğer fan çeşidi olan malzeme transfer fanlarının en büyük özelliği diğer fanlardan farklı olacak şekilde fan rotorunun kullanılmasıdır. Cam, kağıt, çimento ve demir çelik fabrikalarında üretime dayalı olarak havaya yayılan kirletici gaz ve tozların temizlenmesinde etkin görev görürler. Ayrıca istenilen renge de boyanarak ortamda farklılık yaratmaları sağlanabilmektedir.

Radyal Havalandırma Fanı
Radyal Havalandırma Fanı

Hesaş Mekanik tarafından sunulan radyal fanlar özellikle işyerlerinde temiz hava kalitesinin kolay şekilde oluşmasını sağlarlar. Yüksek verimlilik ile çalışan havalandırma sistemlerine entegre edilen radyal fanlar, dayanıklı yapıları sayesinde de uzun ömürlü kullanım sunarlar. Sistemin her zaman stabil verimlilikte çalışmasını sağlamak için düzenli bakımlarının yapılmasının da ihmal edilmemesi gerekir. Ayrıca istenen havalandırma debisine göre de uygun fan ebadı seçilmelidir.

Yorum Yap