Endüstriyel Fan Çeşitleri

Endüstriyel Fan Çeşitleri

Endüstriyel fan çeşitleri kullanım alanlarına göre değişen farklı fan çeşitlerinden oluşmaktadır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve işlevsel yapıları ile öne çıkan bu fanlar kirli havanın tahliyesi için son derece başarılı sonuçlar verir. Temiz ve kirli havayı sistem ayrıştırarak tam olarak sağlıklı ve sorunsuz hava akışının oluşmasını sağlamaktadır.

Endüstriyel Fanlar
Endüstriyel Fanlar

Endüstriyel Fan Çeşitleri

Endüstriyel fan çeşitleri üretim amaçlarına ve tasarımlara göre farklılık göstermektedir. Bu fanlarda temel nokta alandaki havayı hızlı bir şekilde temizlemektir. Bunun için de alanın ihtiyacına ve kullanım özelliklerine göre özel olarak tasarlanırlar. Bu çeşitler;

  • Aksiyal fanlar,
  • Radyal fanlar,
  • Plug fan,
  • Hücreli fan,
  • Salyangoz fan şeklindedir.

Aksiyal fanlar silindir formundadır. Giriş ve çıkış kısımlarında yuvarlak hava kanalları kullanılmaktadır. Hızlı hava transferi sağlamak için çalışırlar. Özellikle jet fanlar ile entegre edilerek kapalı otopark gibi alanlarda da ihtiyacı karşılamak için çalışırlar. Dumana karşı da hızlı tahliye sağladıkları için sorunsuz kullanımları söz konusudur.

Endüstriyel Fanlar
Endüstriyel Fanlar

Radyal fanlar ise havanın fanın iki tarafından da emilmesini ve pervaneden basılmış olan havanın da salyangoz şeklindeki çıkış ağzından dışarıya atılmasını içermektedir. Özellikle kısa sürelerde yüksek hava basıncını karşıladığı için fabrika gibi alanlar için idealdir.

Plug fanlar ise geriye eğimli seyrek kanat yapıları ile birlikte yüksek basınç üretirler ve bu sayede daha uzun olacak hava kanal bağlantısının kurulmasını sağlarlar. Söz konusu bu cihazların hava atış ağızlarında tek bir kapak değişim hareketiyle cihaz hücresinin herhangi yüzeyinden hava akışı sağlanarak daha kolay kullanım söz konusudur.

Hücreli fanlar hava sirkülasyonunu stabil şekilde sağlamak ve aynı zamanda iklimlendirme ihtiyaçlarının da doğru olarak karşılanabilmesi için kullanılan fan çeşitleridir. Ortam havasının tazelenmesi ve yenilenmesi için işlevsel çözümler sunarlar.

Endüstriyel Fanlar
Endüstriyel Fanlar

Diğer bir endüstriyel fan çeşitleri arasında olan salyangoz fanlar hava kanalından taze hava üflenmesi veya içerideki havanın tahliye edilmesinde kullanılmakta olan kare ve daire kesitli olan havalandırma üniteleridir. Yüksek verimli şekilde çalışma yapıları ile birlikte sorunsuz kullanım sağlarlar. Hesaş Mekanik tarafından sunulan endüstriyel fanlar havalandırmanın yüksek verimlilikte ve stabil şekilde çalışması için beklentileri karşılayacak çözümler sağlamaktadır.

Yorum Yap