Endüstriyel Isıtma Çözümleri

Endüstriyel Isıtma Çözümleri

Endüstriyel ısıtma çözümleri işyerlerinde ihtiyaç duyulan ısının sağlanması için geliştirilen sistemlerdir. Bu sistemler özellikleri itibariyle farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Çeşitlerde alan için ihtiyaç duyulan ısı özelliklerinden alanın yapısına kadar etmenler belirleyici olmaktadır.

Endüstriyel Isıtma Çözümleri
Endüstriyel Isıtma Çözümleri

Aparey ile Isıtma

Endüstriyel ısıtma çözümleri arasında sıcak hava apareyi olarak da bilinen bu sistem yüksek ısıtma özelliğinin yanında ekonomik oluşuyla da öne çıkar. Bina içinde yer alan kalorifer tesisatından çekilen su veya buhar kazanından elde edilen buharın menfezlerden ortama verilmesi ile birlikte pratik ve ekonomik bir ısıtma yöntemidir.

Özellikle kapalı alanlarda; fabrika, hastane, market, hangar, depo ve garaj gibi alanlarda kullanımı uygun olan bu sistemlerde elde edilen sıcak su ne kadar yüksek ısıya sahipse ortama verilecek olan ısı da o kadar yüksek olmaktadır.

Değişken Debili Klima ile Isıtma

VRF sistemler olarak da bilinen bu sistemler havanın işlendiği iç ünitenin ısıyı istenen noktalara verme sistemine dayalı olarak çalışmaktadır. İç üniteden çeşitli kanallar ile istenilen noktaya ulaştırılan sıcak hava böylece konforlu bir ortamın elde edilmesini sağlamaktadır. İklimlendirme ihtiyacının yüksek olduğu ofis, hastane ya da benzeri alanlarda verimli şekilde çalışan bu sistemler evlerde de kullanılabilir. İç ünitenin, dış üniteden aldığı havayı ısıtması ile çalışma sistemleri ile son derece kolay ve pratik çalışma yapısına sahiptirler.

Fan-Coil ile Isıtma

Fan coil sistemlerde temel çalışma mantığı kapalı devre sistemin içinde dolaşmakta olan suyun sistemin içinden geçirilip ortamda yer alan fan ve havanın yardımıyla sistemde tutularak talep edilen dereceye göre ısıtılmasıdır. Bu sistemler aynı zamanda sadece ısıtma istekleri için değil soğutma istekleri için de kullanılabilir. Sistemin çalışması için hava emişi de gerektiğinden ortamdaki havanın temizlenmesinde de yardımcı olabilirler. Özellikle kapalı alanlarda sadece sıcak hava vermek bir süre sonra ortamda kuruluğa yol açacağından fan coil sistemler havanın da yenilenmesini sağlayarak bu türden sorunların önüne geçmekte başarılıdır.

Klima Santrali ile Isıtma

Isıtılacak alandaki havanın çekilerek sonrasında tekrar ısıtılmış olarak ortama geri verilmesine dayanan bu sistemler, enerjiden yüksek oranlarda tasarruf etmek açısından idealdirler. Isı kazanım sağlayan kazanlar yardımıyla çalışan bu sistemler havadan havaya veya havadan suya şeklinde çalışabilirler. Küçük alanlardan büyük alanlara kadar ısıtma ihtiyacının doğru şekilde karşılanmasını sağlarlar.

Radyant Sistem ile Isıtma

Endüstriyel ısıtma çözümleri arasında yapıları itibariyle radyant ısıtıcılar sık tercih edilmektedir. Radyant sistem ile ısıtma çözümleri daha çok açık havaya sahip olan kafe, lokanta gibi yerlerde kullanılmaktadır. Bu sistemler aldıkları yakıtı ısı enerjisine çevirirler. Özellikle kuruldukları alana yönelik yoğun ısı vererek başarılı çözümler sunarlar. Farklı boyutlarda üretildikleri için alana yönelik istenen ısı seviyesinin verilmesini sağlarlar.

Radyatör ile Isıtma

Radyatör aracılığıyla ısının ortama verilmesini sağlayan bu sistemler sık tercih edilen ısıtma çözümleri arasındadır. Petek olarak da adlandırılan radyatöre ısınmış suyun verdiği ısı ile ortama ısı yayılır. Bu sayede verimli ve stabil şekilde ısı elde edilir. Geniş alanlardan daha çok küçük ve orta büyüklükteki kapalı alanlar için uygundur.

Yerden Isıtma

Hesaş Mekanik Sistemleri tarafından sunulan bir diğer ısıtma çözümü olan yerden ısıtma sistemlerinde temel çalışma yapısı, ısıtılmış suyun yere döşenmiş olan borulara verilmesidir. Borularda sürekli olarak devridaim yapan ısınmış su böylece alana ısı yaymaktadır. Özellikle enerji tasarrufu sunması açısından tercih edilen bu yöntem, evlerin yanında spor salonu, ofis ve cami gibi alanlarda da her noktanın aynı şekilde ısınması için beklentileri karşılayacak çözümler sunmaktadır.

Endüstriyel Isıtma Çözümleri
Endüstriyel Isıtma Çözümleri

Yorum Yap