İklimlendirme Cihazları ve Sistemleri

İklimlendirme Cihazları ve Sistemleri

İklimlendirme cihazları ve sistemleri mekanlarda ısı ve nem dengesinin korunması için kullanılan cihazlardır. Ayrıca hava sağlığının da korunması için önemli yararlar gösterebilirler. Kapalı ve geniş ortamlarda özellikle soğutma ve ısıtma çözümleri için geleneksel yöntemler yeterli gelmeyeceğinden iklimlendirme sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin çalışması için de iklimlendirme cihazları gerekmektedir.

Klima Sistemleri

İklimlendirme cihazları ve sistemleri arasında yaygın olarak kullanılan klima sistemleri ev ve çeşitli işyerlerinde ısı konfor şartlarına yeterlilik amacıyla yardımcı olmaktadırlar. Lokal iklimlendirme ihtiyaçlarını karşılayan klimalar ayrıca çeşitlilikleri sayesinde alanın çoğuna da sıcak veya soğut ısı verebilirler. Duvar tipi ve mantar tipi gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Kombiler

Isıtma ihtiyacının karşılanması için kullanılan kombiler uygun tesisat yapısıyla birlikte sıcak su talebinin de karşılanmasında önemli rol üstlenirler. Evlerde sıklıkla tercih edilen bu kombiler ayrıca küçük ve orta ölçekteki işletmeler açısından da sıcak ısı ihtiyacının karşılanmasını sağlayabilirler.

Kompresör Hava Kurutucular

Ortam içinde bulunan nemin alınmasını sağlayan cihazlardır. Cihaz sayesinde ortamdan çekilmiş olan hava cihazın içine sıkıştırılır. Sıkıştırılan nem sonrasında suya dönüşür. Buradan da basınçlı hava sistemine taşınır. Sistemden nem atılması yapılarak ortamdaki nem oranının doğru ve sağlıklı şekilde sağlanması mümkün olur. Özellikle hamam ve kapalı havuz gibi alanlarda sağlıklı bir ortam sağlanması için ideal özellikler taşır.

Gıda Depo Soğutucuları

İklimlendirme cihazları ve sistemleri arasında market veya gıda üretim tesisleri gibi alanlarda gıdaların belirli soğuklukta durmasını sağlayan bu soğutucular ürünlerin muhafaza edilmesi için önemli katkılar sunmaktadır. İstenilen ısı değerlerinin stabil bir şekilde olmasını sağlayan bu soğutucular için farklı ısı ayarlarının da kolayca yapılması söz konusudur. 8 dereceden -40 dereceye kadar istenen soğuk ısı değerlerinin oluşmasını sağlarlar.

Chiller Soğutma Sistemi

Isının kaynaktan başka kaynağa transfer edilmesi mantığıyla çalışan sistemlerdir. Farklı parçaların bir araya gelmesiyle oluşan bu sistemlerde kompresör içindeki gaz, kondanserde soğutulur ve soğuk hale getirilir. Genleşme vanasından geçen gazın dışarıya soğuk hava olarak verilmesine dayanarak çalışan bu sistemler yüksek verimlilik sunar.

Hesaş Mekanik ve Havalandırma güvencesiyle sunulan iklimlendirme cihazları küçük ve büyük alanların ısıtma taleplerini başarıyla karşılamaktadır.

Yorum Yap