İstanbul İklimlendirme Sistemleri

İstanbul İklimlendirme Sistemleri

İstanbul iklimlendirme sistemleri için sektörde marka olan Hesaş Mekanik İklimlendirme ve Havalandırma, özellikle işletmelerin iklimlendirme ihtiyacının karşılanmasını sağlıyor. Dışarıdaki hava koşullarından bağımsız olarak ortamda istenen hava derecesinin elde edilmesini sağlayan bu sistemler, kolay kullanım sunan yapıları ile birlikte istenen ısı değerlerinin kolayca elde edilmesini mümkün kılıyor.

İstanbul İklimlendirme Sistemleri
İstanbul İklimlendirme Sistemleri

İklimlendirme Sistemlerinin Sağladıkları

İstanbul iklimlendirme sistemleri alandaki istenen ısı değerlerinin kolay şekilde elde edilmesinde ve sabit kalmasında yardımcı olur. Özellikle işyerlerinde alanın da büyüklüğü göz önüne alındığında geleneksel yöntemler ile ısıtma ya da soğutma yapmak olası değildir. Geleneksel yöntemler hem enerji harcama açısından önemli kayıp yaşatabilecek hem de alanın her noktasına eşit şekilde ısı dağıtımı olmayacaktır.

İklimlendirme sistemleri ise özel kanallar yardımıyla soğuk ya da sıcak havayı ortama eşit şekilde dağıtarak konforlu bir imkan sunarlar. Verimli ve stabil çalışma özellikleri de bu sistemlerin konfor arttıran detayları arasında yer alır.

İklimlendirme Sistemleri Çeşitleri

Hesaş Mekanik tarafından sunulan iklimlendirme sistemleri ihtiyaca en uygun çözümlerin sağlanması için farklı özelliklere ayrılmaktadır. Bunlar arasında merkezi sistemler çok büyük alanların iklimlendirilmesi için kullanılmaktadır. Temel olarak klima santrali ve havalandırma kanalları içeren bu sistemde ayrıca menfez ve fan gibi yardımcı elemanlar da yer alır. Sistemde su, hava veya bir akışkan yer alarak ısıtma ve soğutma sağlanabildiği gibi nem kontrolünün de kolay şekilde yapılması mümkün olur. Bu bakımdan da havalı, sulu ve sulu – havalı sistemler olarak üç ana kısma ayrılır.

İstanbul İklimlendirme Sistemleri Hesaş Mekanik
İstanbul İklimlendirme Sistemleri Hesaş Mekanik

Tamamen havalı sistemler hava yardımıyla iklimlendirme yapar. Özellikle ortam hava kalitesinin de iyileştirilmesi ve temizlenmesi açısından son derece yararlı sonuçlar söz konusu olur. Büyük alanların etkin bir şekilde iklimlendirilmesi başarılı sonuçlar verir.

Tamamen sulu sistemler ise yine büyük alanlarda kullanıma uygun özellikler gösterir. Her odaya veya alana yerleştirilen hava şartlandırma cihazları ile odanın iklimlendirilmesi sağlanmaktadır. Fanlı serpantilerde dolaşmakta olan su pompaların yardımıyla tesisata aktarılmaktadır. Her odanın ısısı ayrı olarak da ayarlanabilmektedir.

Sulu – havalı sistemler de bu özelliklerin hepsinin bir arada bulunduğu İstanbul iklimlendirme sistemleri arasında yer alır. Verimli, stabil ve konforlu iklimlendirme ihtiyaçlarının giderilmesi için bu sistemler önemli rol oynar.

Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri

Rooftop sistemleri – soğutma sistemleri çatı üstüne kurulan paket klima cihazlarıdır. Sistemlerde iç ve dış üniteler bir araya getirilmiştir. Geniş kullanım alanlarına sahip olan sistemler genellikle; mağaza, restoran, tiyatro, sineme, ticari binalar ve havaalanlarında kullanılır. Kullanım alanına uygun modeller seçilebilir. Seçenekler arasında seçim yapılırken ihtiyaçlar göz önünde bulundurulabilir.

Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri
Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri

Rooftop Sistemleri Nedir?

Rooftop sistemlerinin sahip oldukları çalışma mantığı; ortam içinde bulunan havanın dönüştürülmesi ve içeride bulunan havadan faydalanılarak temiz havanın geri verilmesidir. Kullanım amaç ve alanlarına göre sistemler şu şekilde üçe ayrılır;

  • Konutlar için 19 kw’a kadar,
  • Küçük ticari binalar için 40 kw’a kadar,
  • Geniş ticari binalar için 40 kw üstünde.

Rooftop soğutma sistemleri soğutma işlemi yapabilmek için ortamda bulunan hava alınır ve dışarı atılır. Dış ortamda bulunan batarya kondenser, iç ortamda bulunan batarya ise evaporatör görevi görür. Soğutmanın yanı sıra ortamın havalandırılması ve nem dengesinin korunmasını da sağlar.

Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri Modelleri

Hesaş Mekanik sunduğu hizmetler ile soğutma sistemleri konusunda kaliteli şekilde ürün temini sağlar. Endüstriyel amaç ile soğutma yapılması gereken tüm ortam, ekipman ve teçhizatın soğutulması için kullanılır. Hava ve su soğutmalı modelleri bulunur. Hava soğutmalı modellerde kondanser hava ile soğutulurken, su soğutmalı modellerde ise kondanser su ile soğutulur. Kullanım amacına uygun şekilde seçim yapılabilir. İç ve dış ortamlara yerleştirilebilir olması kullanım avantajı sunar. Bileşenler fabrikada uyumlu hale getirilir. Üretim sırasında montajı yapıldığı için kurulumu oldukça kolaydır. Dış borulama ve kablo kullanımı oldukça azdır.

Rooftop Sistemleri Soğutma Sistemleri
Rooftop Sistemleri Soğutma Sistemleri

Sistemler kurulduktan sonra kullanılmaya başlanabilir. Sezon başlarında kullanılmadan önce bakımları yapılmalıdır. Sezon sonunda ise son bakım yapılması gerekir. Rooftop sistemleri – soğutma sistemleri düzenli şekilde bakımlara tabi tutulursa daha uzun şekilde kullanım sunar. Sorunsuz şekilde sistemlerin çalışmasını sağlayan bakımlar, sistemin işlevselliğini garanti altına alır. Kullanım amacına uygun kapasiteye sahip olan soğutma sistemleri seçilerek ortamın ısı dengesi kolay şekilde sağlanır. Sistemlerin sahip oldukları özellikler nedeni ile çeşitli alanlarda kullanım imkanı sunar.

Yorum Yap