Mekanik Havalandırma Sistemleri

Mekanik Havalandırma Sistemleri

Mekanik havalandırma sistemleri günümüzde havalandırma çözümleri açısından en çok tercih edilen sistemler arasında yer almaktadır. İç ortamdaki kirli havanın temizlenmesi ve yerine temiz havanın verilmesi için yüksek stabil kalite sunan bu sistemler hava kalitesini iyileştirmek için katkıda bulunur.

Mekanik Havalandırma Sistemleri
Mekanik Havalandırma Sistemleri

Mekanik Havalandırma Sistemlerinin Özellikleri

Mekanik havalandırma sistemleri iç ortamdaki kirli havanın stabil şekilde alınarak dışarıya atılmasını ve yerine de temiz havanın gelmesini sağlayan sistemlerdir. Kullanıldığı alan ve istenilen özelliklere göre bu sistemlerin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Çeşitlilik olmasına karşılık sistemin ortak özelliği hava kalitesinin kolay şekilde kontrol edilebilmesidir. Ayrıca iklimlendirme sistemleriyle de entegre edilerek soğuk veya sıcak ısı taleplerini de karşılayabilirler.

Bu tür havalandırma sistemleri farklı parçalardan bir araya gelerek kullanılacak alanın taleplerini en doğru şekilde karşılamak için doğru çözümler üretir.  Dışarıdaki havanın içeriye alınmasını sağlayan dış ünite, havanın ortama verilmesini ve istenilen mesafe boyunca taşınmasını sağlayan kanallar, hava sirkülasyonu sunan fanlar ve hava giriş çıkış menfezleri temel parçalar arasında yer almaktadır.

Mekanik Havalandırma Sistemi Çeşitleri

Mekanik havalandırma sistemleri özelliklerine göre farklı isimler ile anılmaktadır. Egzoz havalandırma sistemleri kötü kokular başta olmak üzere duman ve gaz gibi atıkların olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Ortamda bulunanların sağlıkları açısından rahatsızlık verecek kirli havanın alınmasını sağlayan bu sistemler filtreler sayesinde de etkili sonuçlar verebilmektedir.

Besleme havalandırma sistemleri ise ortamın daimi olarak temiz ve yeni havayla beslenmesini sağlayan, kirli havanın çekim yapılarak dışarıya sorunsuz bir şekilde alındığı sistemlerdir. Özellikle kullanım kolaylığı sundukları için geniş kullanıma sahiptirler.

Mekanik Havalandırma Sistemi
Mekanik Havalandırma Sistemi

Enerji geri kazanımlı havalandırma sistemleri ise temiz havanın beslenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Dışarıdan alınan hava akımındaki nem belirli bir kısmının gelen havaya aktarılmasına dayanmaktadır. Böylece alandaki nem sabit tutulmaktadır. Havanın çok kurutucu olmaması gereken yerlerde bu sistemin kullanılması önemli avantajlar sunmaktadır.

Hesaş Mekanik tarafından sunulan mekanik havalandırmalar işlevsel, verimli ve enerji tasarruflu özellikleri ile birlikte beklentileri doğru karşılayacak çözümler sunmaktadır. Küçük ve büyük alan ayrımı olmadan sunulan havalandırma çözümleri ortamı daha sağlıklı ve hijyenik hale getirmeye yardımcı olmaktadır.

Yorum Yap