Toplu Yapı Havalandırma Sistemleri

Toplu Yapı Havalandırma Sistemleri

Toplu yapı havalandırma sistemleri tek bir yapı yerine birden fazla yapıya havalandırma sistemlerinin kurulmasını içermektedir. İç hava kalitesinin sağlıklı ve ortamda bulunanlar tarafından kullanılabilir hale gelmesi için havalandırma sistemleri kullanılmaktadır. Ortam konforunun yanında toplum sağlığını da koruyucu yapıları ile öne çıkan bu sistemler toplu olarak kurulduklarında da ekonomik çözümler sağlamaktadır.

Toplu Yapı Havalandırma Sistemleri
Toplu Yapı Havalandırma Sistemleri

Havalandırma Sistemlerinin Önemi

Toplu yapı havalandırma sistemleri tek seferde birden fazla yapıya merkezi havalandırma sisteminin kurulmasını sağlamaktadır. Bu sayede hem ekonomik hem de daha sağlıklı çözümler elde etmek mümkündür. Özellikle hava kalitesinin en iyi şekilde olması gerekli olan durumlarda havalandırmaya gereken önemim verilmesi gerekir. Havalandırma sistemleri farklı elemanlardan bir araya gelerek çalışmakta olan sistemlerdir. Bu sistemler, dış ünite, iç ünite, kanallar, fanlar ve menfezler gibi elemanlar ile birlikte sağlıklı bir hava kalitesinin oluşmasını sağlarlar.

Sistem sürekli olarak çalışmak için tasarlanmış yapıdadır ve en iyi verimliliği sunmak için görev görür. Bu bakımdan alan büyüklüğünden bağımsız olarak her zaman en iyi değerleri almak söz konusu olabilmektedir. Alanda ihtiyaç duyulan hava kalitesinin doğru şekilde karşılanması için öncesinde projelendirmenin titiz bir şekilde yapılması ve devamında kurulum işlemlerine geçilmesi de yine ayrıca dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır.

Havalandırma Sistemleri İçin Doğru Çözümler

Toplu yapı havalandırma sistemleri birden fazla alanın havalandırma sistemlerinin oluşturulmasını ve çalışır hale getirilmesini kapsamaktadır. Bu sayede sistem daha verimli hale de getirilebilir. Bazı binalar ayrıca parçalı yapıda olabilir ve birden fazla bölüm içerdikleri için bu alanlara değişen ihtiyaçta havalandırma çözümleri gerekebilir. Yine aynı şekilde havalandırma debisinin de değişeceği bölümler olabilir. Bu türden yerler için toplu havalandırma sistemlerinden yararlanmak ekonomik çözümler üreterek en iyi hava kalitesi değerlerinin oluşmasını mümkün kılacaktır.

Toplu Yapı Havalandırma Sistemleri
Toplu Yapı Havalandırma Sistemleri

Hesaş Mekanik tarafından yerinde yapılan keşif ve projelendirme aşamalarından sonra kararlaştırılan havalandırma sistemlerinin kurulumları da kısa süreler içinde gerçekleşmektedir. Bu sayede ortamda istenen hava kalitesine ulaşmak da kolay hale gelmektedir. Rutin bakımlar ile uzun ömürlü kullanım sunan havalandırma sistemleri bu sayede ortam hava kalitesinin her zaman iyileştirilmesini sağlayacaktır.

Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri

Rooftop sistemleri – soğutma sistemleri çatı üstüne kurulan paket klima cihazlarıdır. Sistemlerde iç ve dış üniteler bir araya getirilmiştir. Geniş kullanım alanlarına sahip olan sistemler genellikle; mağaza, restoran, tiyatro, sineme, ticari binalar ve havaalanlarında kullanılır. Kullanım alanına uygun modeller seçilebilir. Seçenekler arasında seçim yapılırken ihtiyaçlar göz önünde bulundurulabilir.

Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri
Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri

Rooftop Sistemleri Nedir?

Rooftop sistemlerinin sahip oldukları çalışma mantığı; ortam içinde bulunan havanın dönüştürülmesi ve içeride bulunan havadan faydalanılarak temiz havanın geri verilmesidir. Kullanım amaç ve alanlarına göre sistemler şu şekilde üçe ayrılır;

  • Konutlar için 19 kw’a kadar,
  • Küçük ticari binalar için 40 kw’a kadar,
  • Geniş ticari binalar için 40 kw üstünde.

Rooftop soğutma sistemleri soğutma işlemi yapabilmek için ortamda bulunan hava alınır ve dışarı atılır. Dış ortamda bulunan batarya kondenser, iç ortamda bulunan batarya ise evaporatör görevi görür. Soğutmanın yanı sıra ortamın havalandırılması ve nem dengesinin korunmasını da sağlar.

Rooftop Sistemleri – Soğutma Sistemleri Modelleri

Hesaş Mekanik sunduğu hizmetler ile soğutma sistemleri konusunda kaliteli şekilde ürün temini sağlar. Endüstriyel amaç ile soğutma yapılması gereken tüm ortam, ekipman ve teçhizatın soğutulması için kullanılır. Hava ve su soğutmalı modelleri bulunur. Hava soğutmalı modellerde kondanser hava ile soğutulurken, su soğutmalı modellerde ise kondanser su ile soğutulur. Kullanım amacına uygun şekilde seçim yapılabilir. İç ve dış ortamlara yerleştirilebilir olması kullanım avantajı sunar. Bileşenler fabrikada uyumlu hale getirilir. Üretim sırasında montajı yapıldığı için kurulumu oldukça kolaydır. Dış borulama ve kablo kullanımı oldukça azdır.

Rooftop Sistemleri Soğutma Sistemleri
Rooftop Sistemleri Soğutma Sistemleri

Sistemler kurulduktan sonra kullanılmaya başlanabilir. Sezon başlarında kullanılmadan önce bakımları yapılmalıdır. Sezon sonunda ise son bakım yapılması gerekir. Rooftop sistemleri – soğutma sistemleri düzenli şekilde bakımlara tabi tutulursa daha uzun şekilde kullanım sunar. Sorunsuz şekilde sistemlerin çalışmasını sağlayan bakımlar, sistemin işlevselliğini garanti altına alır. Kullanım amacına uygun kapasiteye sahip olan soğutma sistemleri seçilerek ortamın ısı dengesi kolay şekilde sağlanır. Sistemlerin sahip oldukları özellikler nedeni ile çeşitli alanlarda kullanım imkanı sunar.

Yorum Yap